WOLFGANGs BLOGG

Hotell Frys ihjäl

Katterjåkk i närheten av Riksgränsen är en station vid Malmbanan mellan Kiruna och Narvik. Resterna av ingenjörsmatsalen i Katterjåkk är en av byggnader som finns kvar från tiden när Malmbanan byggdes för ca 120 år sedan. Den är k-märkt, men vind och väder samt materialstölder har gått mycket hårt åt den. Bilderna fotograferade jag för några år sedan.
Numera är taket borta. Byggnaden kallas för "Hotell Frys ihjäl" som döptes så av några scouter som tog skydd där under en snöstorm på 40-talet. De överlevde, men frös duktigt!
Postat 2020-07-21 14:00 | Läst 2259 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

Jag var i alla fall på plats!

I går tidigt på morgonen. Detta är skrikörnens jaktområde just nu mellan Häckeberga och Havgård. Dock  ingen fjäder i luften under hela förmiddagen! Men varför ska det vara lätt?

Postat 2020-07-20 10:52 | Läst 1325 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera

Neowise över Malmö

Kl 02:18 i morse med 6400 ISO. Det blev brus och konstiga färger, varför jag konverterade till svartvitt.

Postat 2020-07-18 22:50 | Läst 1686 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera

Fisktärna

En störtdykande fisktärna in i Häckebergasjön i går.

.

Postat 2020-07-17 14:59 | Läst 1337 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

Mindre Skrikörn

Just nu har vi besök i Skåne av den mindre skrikörnen. I vanliga fall häckar den långt österut och övervintrar i Afrika. Den är större än en ormvråk och har ett vingspann på 150 cm. Vingarna är nästan fyrkantiga. Den är mörkbrun på undersidan och har vita fläckar på ovansidan av vingarna. 

Jag försökte att plåta den idag, men lyckades inte. Men i förrgår kunde jag fotografera den, dock  tyvärr var den för långt borta. Det fick bli en stark delförstoring, varför den inte blev skarp på bild, men jag vill visa den ändå.

Nya försök är planerade.

Postat 2020-07-16 23:44 | Läst 1934 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera
Föregående 1 ... 141 142 143 ... 196 Nästa