WOLFGANGs BLOGG
En gammal Nikkor 4/20 mm
Jag har köpt en manuell 20 mm från 70-talet som jag har testat i går med min D750 som har fullformat. Jag har fotograferat Malmö Stadion som invigdes inför VM 1958.
Malmö Stadion är numera drygt 60 år gammal och utan framtid.
.
Besök på Kulturen i Lund
Jag gillar friluftsmuseet Kulturen i Lund och igår var jag där med mitt barnbarn. I parken spelades även trevlig sommarteater.
Kakorna är bara en installation i den lilla stugan och ska inte ätas :-)
.
Fiskhoddorna i Malmö
På 1950-talet donerades fiskehoddorna till Malmö museum, och man flyttade dem till Banérkajen invid Sjöfartsmuseet. Här ligger också MÖ865, en av de sista sillabåtarna som muséet äger. Fiskehoddorna är idag ett unikt och levande inslag i gatubilden. Där bearbetar fiskarna sin fisk och säljer den.
Fiskgjuse
25° vid Krankesjön idag. Inte många fåglar. Några fisktärnor, några skrattmåsar, 1 skarv och 1 svan. Och så kommer 2 fiskgjusar flygandes! En med bomaterial! Livet leker! :-)
RGB eller sRGB
Det har diskuterats här på bloggen att man ska ladda upp bilder i sRGB istället för RGB. Även Fotosidan rekommenderar samma. Jag har alltid laddat upp bara RGB och tänkt inte på att det skulle vara en nackdel. Nu gör jag en test. Första bilden är i RGB och andra bilden i sRGB. Jpeg och originalstorlek med kvalitet 100%. Så får vi se om det är någon skillnad.
- Nu har jag kollat och tycker att andra bilden är bättre och den har sRGB. Mmm!
RGB
.
sRGB



















