WOLFGANGs BLOGG
Allt är relativt!
En gammal Leica från 30-talet i all ära, men den här fossilen har 400 miljoner år på nacken! Den har hittats på Svalbard, och jag fotograferade den på Botanisk hage i Oslo för några veckor sedan. Som jämförelse så bildades den skandinaviska fjällkedjan för ungefär 550 milj år sedan. Alperna för 80 milj år och Himalaya för "endast" 50 miljoner år sedan! Förstora gärna!
Sakura
I helgen ägde Sakurafestivalen rum i Köpenhamn. "Sakura" är det japanska namnet för "körsbärsblomman".
Yanagi Chihoco, Traditional Japanese Dancer
.
"Ida"
"Ida" är en mycket bra svartvit polsk film. Med den här bilden har jag försökt att återskapa stämningen i filmen. Bilden har jag fotograferat utanför Malmö. Förstora gärna!
En ny orgel i Malmö
Petrikyrkan i Malmö har fått en ny orgel byggd av tyska orgelbyggare. Därmed har kyrkan 3st orglar som kan kopplas digitalt ihop för att kunna spelas samtidigt från samma spelbord. Det finns den gamla nyrenoverade på balustraden, en liten på altarets rygg och den nya till vänster om altaret. Spelbordet finns flyttbart i koret vid altaret och har 6st manualer (klaviaturer). Bara 10 orglar i världen har 6 manualer! Jag har lyssnat på den nya idag, och den har en mycket varm angenäm klang !
Oslo Operahus
Jag har sett en operaföreställning i Oslo. Operahuset ligger som ett isberg i fjorden. Man kan promenera på taket och får en fin utsikt.











