WOLFGANGs BLOGG
Malmö Live
Nu har Malmö Live invigts. Ett konserthus, en kongressbyggnad och ett hotell med gemensam foajé, allt i närheten av Malmö Centralstation.
För mig är konserthuset det stora intresset som har fått en akustik av världsklass och musiksäsongen börjar 28-30 augusti 2015. Det blir hemmaarenan för Malmö SymfoniOrkester, men även musikarrangemang av annan sort kommer att äga rum i huset.
Här några bilder.
Byggnaderna har fått de färger som finns i Malmös stadsbild: Röd, gul och vit. Den röda byggnaden är konserthuset, den gula kongresshuset och de vita tornen Clarion hotell.
.
Hotelltornen med en Skybar på 25:e våningen
.
Skybar
.
Utsikt från 25:e våningen
I bakgrunden Börshuset och Malmö Centralstation
.
Utsikt västeråt med Turning Torso i bakgrunden
.
Enkla landskap på Island
2013 var jag på Island och fortfarande finns känslan kvar. Bland alla 2000 bilder, så fastnade jag först för de spektakulära som Island bjöd på. Och för fåglarna och hästarna. Men när jag botaniserar bland mina Islandsbilder idag, så gör det enkla landskapet sig påmint. Även det är Island.
Miljö på statarmuseum
I Torup, Svedala kommun, finns ett statarmuseum. Två rum i byggnaden har fungerat som arbetarbibliotek.
Vinterfåglar i Skåne
I dag hade Skåne soligt väder och klar luft, +1 grad. Ingen vind!
Jag körde till stadsgränsen söder om Malmö. Bilderna är fotograferade mellan Arrie och Törringe.
Björktrast
.
Gärdsmyg
.
Sångsvan (från bilen)
.
Ormvråk
.
Ingen snö i Skåne
Det hade varit bra med snö som ligger kvar och några minusgrader här i Skåne! I brist på det har jag letat upp några äldre bilder tagna med negativ färgfilm, Fuji Pro 400.
Hjärup
.
Hjärup
.
Alnarp
.
Himalaya björk, Alnarp
.
Skogsek, Alnarp
.
Skogsek, Alnarp
.
Söderåsen
.
Söderåsen
.












































