Nytt på Fotosidan
Fotosidan Magasin startades gemensamt av Fotosidan.se och förlaget IDG för fem år sedan. Nu är tiden mogen för Fotosidan.se att helt ta över ägandet av tidningen. Samarbetet med IDG fortsätter trots ägarförändringen.
– Vi har velat köpa tidningen en tid. Det känns ju naturligt att Fotosidans tidning ska ägas helt av Fotosidan. IDG har beslutat sig att satsa mer på digitala medier och då öppnade sig den här möjligheten, säger David Elmfeldt, en av de tre grundarna av Fotosidan.se.
Fotosidan Magasin har de aktiva fotoentusiasterna som målgrupp och har belönats i Tidsskriftsallsvenskan som "Bästa tidning".
– Tidningsmarknaden genomgår en kris, men Fotosidan Magasin är överraskande stabil och har stärkt sin position på marknaden. Det gör att vi vågar satsa på tidningen, fortsätter David Elmfeldt.
Sedan Magnus Fröderberg tillträdde som chefredaktör för tidningen 2011 har Fotosidan skött hela det redaktionella arbetet med tidningen. Nu får han även rollen som ansvarig utgivare.
– Beslutsvägen blir kortare på pappret. Samarbetet med IDG har varit friktionsfritt, så jag tror inte att kommer att bli någon märkbar förändring i redaktionella arbetet, säger Magnus Fröderberg.
IDG har haft hand om administration och annonsförsäljning sedan starten. Ägarförändringen innebär att Fotosidan tar över det administrativa arbetet. IDG kommer att fortsätta sälja annonser i Fotosidan Magasin och på Fotosidan.se. David Elmfeldt på Fotosidan tar över rollen som affärschef.
Ägarförändringen träder i kraft den 1 januari 2014.
3 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Lycka till och vi kanske ses i Älvsjö i slutet av november :-)