Merläsning
Filippa K:s AI-bilder anklagas för att efterlikna fotografernas verk
Förra veckan hamnade modeföretaget Filippa K i blåsväder efter att det avslöjats att bolaget använt AI-genererade bilder i sin sommarkampanj. Kampanjen producerades av företaget Alter ID med hjälp av AI-plattformen Gyodi, i stället för genom en traditionell fotografering med modeller och fysiska plagg.
Läs mer...
4
Adobe uppdaterar Lightroom och Photoshop med nya AI-funktioner
Programvaror
Adobe presenterar flera nyheter i Creative Cloud med fokus på att minska tiden som läggs på bildurval och efterbearbetning. Uppdateringarna omfattar bland annat förbättrade verktyg för bildsortering i Lightroom, AI-baserad skärpning och nya funktioner för att ta bort reflexer i Photoshop.
Läs mer...
18


























8 Kommentarer
Om du läser texten i stället för att klaga så ser du att han har planer på Androidversioner också :)
Dessutom förmodligen dåligt ur affärssynpunkt, det är oftast lättare att få kunden att köpa mer via "in app purchase"
Nu har jag dock inga planer på denna kurs, men det är en bra idé att använda appar för det om han kan få det att fungera på ett bra sätt, har dock lite svårt att se hur det kan bli riktigt bra på en liten app som inte får ta för mycket plats?
Det är inte så konstigt som man kan tro. Visserligen säljs det ungefär lika många (t.o.m. något fler) telefoner och surfplattor för Android än för iOS. Det laddas också ner ungefär lika många appar. Men trots detta försäljningsintäkterna ca 3 ggr högre för en iOS app än för samma app till Android. (Det verkar helt enkelt som att iOS-användare är mer benägna att betala för appar.)
Därför följer nästan alla app-tillverkare samman mönster: Först släpper man appen för iOS. Om man ser att försäljningsintäkterna blir mer än 3 ggr högre än vad det skulle kosta att göra en Android-version, så gör man det. Annars lägger man ner projektet.