Merläsning
Annons
Så förenklar och effektiviserar AI vardagen för fotografer
Annons
Som fotograf eller videograf vet du att kreativiteten ofta kommer när du minst anar det – på väg till en location, i bilen efter ett kundmöte, eller mitt under en plåtning när ljuset faller på ett sätt du inte förväntat dig. Men i ett yrke där fokus ligger på att fånga ögonblick, är det lätt att egna tankar, bildidéer eller feedback från kunden glöms bort.
Läs mer...


















2 Kommentarer
Logga in för att kommentera
De är svårt att konkurrerar med kommersiella projekt och de har oftast ingenting att göra med hur professionell bilderna, innehållet och layouten i boken är.
Ha man däremot ett tema där presumtiva kunder ha en tätt anknytning till kan man sälja nästan vad som helst.
Exempel på ett sånt projekt: "påsömbroderierna på Flodadräkter".
"Dagny Olsson har skapat en fotobok som handlar om ett gammalt hantverk kallat påsöm. Under arbetet med fotoboken har hon gjort en resa tillbaka i tiden för att hitta påsömerskor och bilder. Dagny har själv träffat alla de kvinnor, vars arbeten förekommer i fotoboken, utom en. Hon vet hur de såg ut, var de bodde, hur de pratade och deras personligheter. Idag lever bara ett fåtal. De alster som kvinnorna skapade signerades aldrig, därför är det ett viktigt dokument som Dagny skapat, för att kunskapen ska leva vidare. Dagny är född 1935 och har lärt sig att bemästra såväl dator och fotoboksprogram för att kunna skapa denna fotobok.
Dagny har fått över 400 beställningar. Jag bifogar länken till förhandsgranskningen: http://tinyurl.com/nhc59wo
Och så måste jag ge en eloge för att FS har balanserat upp genuskvoten i artiklarna på sistone.