Få ut mer av Fotosidan som inloggad
Fotosidan är gratis! Som inloggad får du smarta funktioner. Du kan ladda upp 10 bilder och få kritik på dem. Du får vårt nyhetsbrev. Du kan skapa köp&sälj annonser mm
Merläsning
Filippa K:s AI-bilder anklagas för att efterlikna fotografernas verk
Förra veckan hamnade modeföretaget Filippa K i blåsväder efter att det avslöjats att bolaget använt AI-genererade bilder i sin sommarkampanj. Kampanjen producerades av företaget Alter ID med hjälp av AI-plattformen Gyodi, i stället för genom en traditionell fotografering med modeller och fysiska plagg.
Läs mer...
4

























2 Kommentarer
Det var analogt som sålde bäst, främst det mest kända som Nikon och Canon FD. Fotoväskor, blixtar, stativ och annat praktiskt sålde också bra. Mer udda äldre kameror sålde sämre eftersom färre känner till och lockas av dem.
Moderna saker, det som ofta förekommer på Fotosidans annonsmarknad, var trögsålda om inte priset var ovanligt lågt. Besökarna var främst unga och äldre som letade analoga prylar.