Merläsning
Annons
Så förenklar och effektiviserar AI vardagen för fotografer
Annons
Som fotograf eller videograf vet du att kreativiteten ofta kommer när du minst anar det – på väg till en location, i bilen efter ett kundmöte, eller mitt under en plåtning när ljuset faller på ett sätt du inte förväntat dig. Men i ett yrke där fokus ligger på att fånga ögonblick, är det lätt att egna tankar, bildidéer eller feedback från kunden glöms bort.
Läs mer...



















18 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Går alldeles utmärkt. Mycket bra högtalare och tillika mikrofon.
En utmärkt lur, som jag hellre har än exempelvis
Samsung eller Apple...
Som sagt en riktigt, riktigt bra skärm.
Jo just det. Fingeravtryckssensorn är i en helt egen klass.
Kanske skulle man korrigera den uppgiften ?
180 gram är vikten, jag korrigerar.
Tog bilder i olika miljöer, motiv och ljus. Sen la en upp bilderna på dator och vi fick rösta på vilken som vi tyckte var bäst. Han som tog bilderna och la upp dem fick inte rösta.
Av 10 bilder vann Google 7, Iphone X 2 och Huawei P20 Pro 1.
Väldigt ovetenskalpligt men ändå kul. Alla bilder var väldigt bra.
Testet säger väl inte så mycket förutom att det är imponerande att Google´s telefon tar så bra bilder med endast en kamera.
Mycket förvånad över resultatet .........var det samma bilder? har ni lagt bilderna på instagram eller fotosidan så att man kan se dessa?
Vi riggade mobilerna på en träplatta och spände fast med buntband. Sen satte vi träplattan på ett stativ. Sen plåtade vi alla bilderna med några sekunders mellanrum. Hade alla inställningar på auto.
Finns inte upplagt någonstans. Har dock sett liknande tester på nätet.
Ibland vinner telefon A, ibland B.
Om den missade mer sällan än andra så kan det ju bero på att den inte är lika noga. :-)
De har köpt in en väldigt bra fingeravtrycksläsaren som är imponerande snabb och säker. Men det kan vara andra som köpt in samma.
Att det adderar ljus så länge man håller nere avtryckaren associerar jag till lång slutartid.
Den lägger ihop flera exponeringar.
Det blir ju i praktiken längre slutartid.
Fast med mycket mindre skakoskärpa. Och är telefonen lite klurig så ger det även mindre rörelseoskärpa. Ganska stor skillnad i resultat med andra ord.
Styrkan med P20 Pro är dels 40 MP sensorn, för att bli bättre i mörker slår den ihop 4 pixlar och blir då mer ljuskänslig men du får nöja dig med 10 MP ut. Vilket räcker gott. Den tar sen som sagt även flera exponeringar och öppnar väl även upp slutaren lite längre antar jag. Den använder sen AI, telefonen har en NPU i hårdvaran, för att ta bort skakningar och annan rörelseoskärpa. Lite magi, men det ser ut att ge riktigt bra resultat :D
Varför blir det mindre skakningsoskärpa? Är det lättare för telefonen att sammanfoga flera bilder som har olika utsnitt än att kompensera för skakningar?
"Varför blir det mindre skakningsoskärpa?"
Eftersom man slår ihop flera snabba exponeringar istället för att ta en lång.
Så långe man håller kamera stilla så fungerar det säkert, men frågan är alltså om det är lättare för kameran att kompensera för skakningar som har gett upphov till lite olika utsnitt för varje bild än att kompensera för skakningar som pågår under en exponering med lite längre slutartid.
Har ni jämfört de båda sätten att fotografera med den här kameran? Det tycker jag vore ett intressant test.
"Så långe man håller kamera stilla så fungerar det säkert, men frågan är alltså om det är lättare för kameran att kompensera för skakningar som har gett upphov till lite olika utsnitt för varje bild än att kompensera för skakningar som pågår under en exponering med lite längre slutartid.
En sönderskakad bild är sönderskakad, och risken för det är påtaglig med en lång slutartid.
Exakt hur P20 Pro sätter ihop sina bilder från flera exponeringar vet jag inte. Det är i alla fall väldigt kort tid mellan exponeringarna och det sker en hel del analys och bildbearbetning.
Det sker enklast med Huaweis programvara i datorn