Merläsning
Test: DJI Avata 360 – de allseende ögonen
Fotosidan testar
Plus
360-filmning har omdefinierat video på så sätt att allt filmas och du kan välja bildkomposition i efterhand. Det skapar förstås många nya möjligheter. Men för någon som kommer från ”traditionell” film kan det kännas något förvirrande. DJI Avata är en rolig drönare för dig som vill experimentera.
Läs mer...





















10 Kommentarer
Så skaffade första versionen när On1 släpptes för ungefär 3,5-4 år sedan. Precis som när Pixmatec köptes upp av Adobe och ersattes med LR version 1 har det varit en lite skumpig resa. Fast jag tycker nu några år senare att On1 har kommit långt på kortare tid. Det är enligt min mening som raw-konverterare och bildredigeringsprogram bättre än LR.
Det finns mer att slipa på fast det redan nu är snabbt och har verktyg som är klart mer avancerade än vad som finns i LR.
Jag kommer nog ha kvar LR/PS i ytterligare något år. Mest för att hantera utskrifter och att söka bland bilder i biblioteksmodulen.
Har man kört LR sedan beta 1 är det lite svårt att släppa greppet.