Annons
Artiklar > Voigtländer Apo-Lanthar 90 mm f/4 Close Focus för Leica M

Voigtländer Apo-Lanthar 90 mm f/4 Close Focus för Leica M

Cosina har lanserat ett nytt Voigtländer VM-objektiv med Leica M-fattning. Voigtländer Apo-Lanthar 90 mm f/4 Close Focus har som namnet antyder extra kort närgräns.

Förr brukade Leica M-objektiv ha en närgräns på 0,7 meter eller längre på grund av att det optiska mätsökarsystemet bara kan fokusera ner till 0,7 meter. Men sedan Leica lanserade M-kameror med live view så har Cosina börjat med VM-objektiv med 0,5 meters närgräns som man utnyttjas om man använder elektronisk sökare.

Med 90 mm brännvidd blir avbildningsskalan 0,28 gånger, alltså nästan avbildningsskala 1:4.

Den optiska konstruktionen är apokromatisk vilket innebär att ljus i olika färger bryts i samma punkt. Det ger bättre skärpa och dämpar andra optiska fel som kromatisk aberration. Sex av åtta linser är gjorda av högbrytande specialglas.

Längden är 55 mm och filterdiametern är 43 mm. Vikten är 235 gram.

Voigtländer Apo-Lanthar 90 mm f/4 Close Focus säljs i svart eller silver. Det medföljer ett motljusskydd i metall. Priset i Japan är 110 ooo JPY, motsvarande 6 500 kronor. Till det kommer frakt, tull och moms. 



Av Magnus Fröderberg
Publicerad 2026-07-15.

Bli först att kommentera

Merläsning

ANNONS
Götaplatsens Foto