Merläsning
Annons
Så förenklar och effektiviserar AI vardagen för fotografer
Annons
Som fotograf eller videograf vet du att kreativiteten ofta kommer när du minst anar det – på väg till en location, i bilen efter ett kundmöte, eller mitt under en plåtning när ljuset faller på ett sätt du inte förväntat dig. Men i ett yrke där fokus ligger på att fånga ögonblick, är det lätt att egna tankar, bildidéer eller feedback från kunden glöms bort.
Läs mer...

























2 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Hmmm tror många inkl mig själv har saknat det. Biobiljetten klistrad bredvid kortet i albumet
En sådan skrivare med på festen eller vid besöket hos farmor, mormor osv osv. Kunna lämna en bild till någon som kanske annars aldrig kommer att få se den på annat sätt
Rätt tänkt men det handlar om pris också. Kartong med 20 bilder kostar 199 kr. 10 kr styck....
Jag har nästan alltid med mig en instax mini link. Att ge bortbilder i print är nått av det mest uppskattade man kan ge nuförtiden. De flesta under 25 har aldrig sett sig själv i print förutom skolkatalogen. Vid flera tillfällen jag gett bort bilder, speciellt på resor har det lett till nya vänner och roliga upplevelser. T.ex på Nya Zealand förra året gav jag en bild på en mamma och hennes barn på en camping. Det var den första bild hon hade på sitt barn i print. De slutade med att vi fick hummer för över 3000kr när vi körde därifrån. Även på krogen har en bild gett mig tre öl etc. 😁 Även roligt att sätta in i gästböcker m.m Jag har mörkerrum och printar mycket i butik också men mitt fotande har gett mig väldigt mycket mer med Instax. T.ex fotade jag ett bröllop i Lördags där brudparet fick 3 printade bilder liggandes vid tallriken när dom satte sig ner till middagen, från bilderna vi tog några timmar innan. Dom blev jätteglada. Mer glada än de presenter de fick.