Mer premiumläsning
Test: DJI Avata 360 – de allseende ögonen
Fotosidan testar
Plus
360-filmning har omdefinierat video på så sätt att allt filmas och du kan välja bildkomposition i efterhand. Det skapar förstås många nya möjligheter. Men för någon som kommer från ”traditionell” film kan det kännas något förvirrande. DJI Avata är en rolig drönare för dig som vill experimentera.
Läs mer...
Guide: Professionell hudretusch utan filter – använd grålager i Photoshop
Bildbehandling
Plus
Även om ett porträtt är väl ljussatt kan det hända att vi inte är nöjda med detaljer och hudtoner. Viss efterbehandling kan krävas i Photoshop, även efter lyckad råkonvertering. Det handlar inte om att fuska fram ett resultat, utan om att diskret korrigera färg och detaljer.
Läs mer...
1














3 Kommentarer
Kul att du gillar det - Cato är en underbar fotograf och härligt ödmjuk människa.
Ja, så är det helt klart - Catos "stil" använder många andra numera. Vilket inte förminskar hans bilder tycker jag. Nyskapande? Nej, det kan man inte säga. Personligt och laddat? Ja, i alla fall i mina ögon.
Men det är det som är så spännande: vi ser alla på olika sätt på fotografier, och i något avseende blir de inte "klara" förrän någon har betraktat och tolkat/reagerat på dem.
Tack för att du delar med dig av dina tankar!
Storformats kameror ger otroligt högkvalitativa bilder. Det var en tränd när digitaltekniken slog igenom under 2000-talet att fotografer med konstambitioner åter började använda storformatskameror med äldre optik. Man gick ifrån 4*5" formatet till en kamera med så stor filmyta som möjligt. Dessa var då oftast ateljekamrror och fick transporteras med skåpbil till platsen. Det finns också resekamror vars bildformat är större än 4*5". Själ har jag använt Horseman LX 4*5" och även gått ateljefotokurser dels med digital kamera och dels med analogt storformat.