Merläsning
Annons
Så förenklar och effektiviserar AI vardagen för fotografer
Annons
Som fotograf eller videograf vet du att kreativiteten ofta kommer när du minst anar det – på väg till en location, i bilen efter ett kundmöte, eller mitt under en plåtning när ljuset faller på ett sätt du inte förväntat dig. Men i ett yrke där fokus ligger på att fånga ögonblick, är det lätt att egna tankar, bildidéer eller feedback från kunden glöms bort.
Läs mer...






















4 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Väl avgränsade och exakta masker kommer - av allt att döma - även fortsatt vara förknippat med en faslig massa tid och handpåläggning och ännu ser jag ingen lösning på problemet.
Förvisso är det enkla masker som programmet i sitt nuvarande skede. Kommer nog bli bättre när programmet blivit färdigt. Sedan finns det faktiskt de som inte är fullfjädrade experter när det gäller bildbehandling och för kan programmet vara en tillgång
Det går med stor sannolikhet att ställa känsligheten och att ändra parametrarna och att finjustera maskerna i efterhand. Produkten är heller inte färdigutvecklad.
Man har nu visat att en maskin kan göra den här typen av maskning (om än ej helt perfekt). Bara det är ett stort framsteg. Det kommer förmodligen att krävas en hel del jobb för att få programmet att bli lika bra som en människa och då kommer förstås programmet att vara snabbare.
Det här är ju säkert en del av framtiden för det här med att klicka i en yta som sedan blir mer eller mindre bra maskerad finns ju inte bara i ON1. Jag tror att detta kommer vara ett av de riktigt heta utvecklingsspåren i kommande stora releaser fram mot årsskiftet. Då brukar ju både Capture One och DXO Photolab komma med sina årsvisa uppgraderingar.
DXO har ju fått en del kritik på DXO Forums för att de fokuserat för hårt på att ta fram sitt bildarkiv Photo Library i Photolab, så att utvecklingen av andra funktioner tvingats stå tillbaka för det. Så användarna förväntar sig nog att de fokuserar på bildbehandlingsverktygen nu som en hel del andra gjort i högre grad det senaste året.
CO har ju redan en Magic Brush sedan ett tag och den kommer säkert utvecklas. Intressant med ON1 där man kan utvidga masken genom upprepade klick. Just maskningen kan ju vara verkligt tidsödande så att rationalisera de processerna kommer många anvöndare säkert uppskatta.
Att det inte blir helt perfekt alla gånger idag är väl många redan vana vid och det finns ju redan verktyg som refine i CO som säkert även det kommer att förbättras som hjälper användarna att putsa och "tighta" maskerna om man exv. vill frilägga saker. Jag tror utvecklingen kommer gå snabbt om dessa smarta maskningsmetoder kommer bli verkliga "försäljningsargument" nu.
Jag tror det är lite upplagt för ett AI-race kring maskeringstekniken i höst och ON1 har lagt ribban på plats redan nu.