Mer premiumläsning
Guide: Professionell hudretusch utan filter – använd grålager i Photoshop
Bildbehandling
Plus
Även om ett porträtt är väl ljussatt kan det hända att vi inte är nöjda med detaljer och hudtoner. Viss efterbehandling kan krävas i Photoshop, även efter lyckad råkonvertering. Det handlar inte om att fuska fram ett resultat, utan om att diskret korrigera färg och detaljer.
Läs mer...
1















4 Kommentarer
Jag äger en Ricoh GR II, lite senare modell än den som beskrivs här (Ricoh GR Digital IV). Den har fast brännvidd motsvarande 28mm och 16MP-sensor. Bästa kompaktkameran någonsin. JPG-filerna från ”Positive film”-läget är finare än jag sett hos någon annan kameratillverkare (har tidigare kört Fuji X100, Sony X1 och Sony RX100). Den röda färgen kan närmast liknas vid Kodachrome/Egglestons magiska färgåtergivning. Magisk skön återgivning i både skuggor och högdagrar. Nästan allt blir bra. Fina JPGs direkt ur kameran. Det är bra karma det!
Av någon anledning misslyckades dock Ricoh att få med samma känsla i nästa GR-version, Ricoh GR III, som kom ut för något år sedan och hade en modernare 24MP-sensor. Det var visst något i mjukvaran+hårdvaran som gick fel. Färgerna blir helt enkelt inte lika snygga. Det är för övrigt inte ovanligt att se Ricoh GR-III-ägare försöka byta tillbaka till den äldre 16MP-versionen. Det säger nåt!
Kul att även den digitala världen har hittat kvaliteter som inte bara mäts i megapixlar och dynamiskt omfång.