Få ut mer av Fotosidan som inloggad
Fotosidan är gratis! Som inloggad får du smarta funktioner. Du kan ladda upp 10 bilder och få kritik på dem. Du får vårt nyhetsbrev. Du kan skapa köp&sälj annonser mm
Merläsning
Test: Boya Magic – fyra mikrofoner i en
Fotosidan testar
Plus
Boya Magic är inte bara en trådlös mikrofon, utan ett helt modulärt mikrofonsystem som riktar sig till fotografer, innehållsskapare, vloggare och mobila journalister som behöver en kompakt allt-i-ett-lösning. Pricken över i är den AI-drivna reduceringen av bakgrundsljud.
Läs mer...



















8 Kommentarer
Släck lyset i rum du inte är i, släck på jobbet när du går hem för dagen, och så vidare. Vem tjänar något på att manifestera på ett helt meningslöst sätt, under en tidpunkt då ljus faktiskt behövs?
Hmm. Att tappa upp ett varmt bad förbrukar mångfalt mer energi än några släckta lampor. "
Men hur är det med tända lampor?
Föreslår att Vinski badar i kallvatten med ljuset släckt, då spar han verkligen energi.
Jippot är inte till för att spara energi, det är en signal till världens ledare att de har stöd från planetens invånare att ta itu med klimatproblemet på riktigt. Trams eller inte, 50 miljoner människor deltog förra året. I år beräknas det bli närmare en miljard som är med och firar "klimatets nyårsafton".
Ska man börja föra politik efter vilka som hörs mest och visar sitt missnöje är vi ute på farliga vatten. Det är alltså högst berättigat att sätta igång en extra tvätt, tända allt, sätta på ugnen och ställa ut en kupéväramre på balkongen bara för demokratins skull! :)
Med rätta finns det ju dessutom många skeptiker till de domedagsprofetior som målas upp. Om jag inte är helt fel ute så har väl till och med temperaturen sjunkit lite under det nya århundradet. Men numera spelar det ingen roll om vintern är den kallaste på länge eller vad som nu sker, allt är ändå växthuseffektens fel. Och övriga miljöproblem med gifter och utsläpp glöms kvickt bort och får inget genomslag alls. Det är dags att sätta stopp för klimathysterin!