Merläsning
Filippa K:s AI-bilder anklagas för att efterlikna fotografernas verk
Förra veckan hamnade modeföretaget Filippa K i blåsväder efter att det avslöjats att bolaget använt AI-genererade bilder i sin sommarkampanj. Kampanjen producerades av företaget Alter ID med hjälp av AI-plattformen Gyodi, i stället för genom en traditionell fotografering med modeller och fysiska plagg.
Läs mer...
4




















5 Kommentarer
Ett förtydligande KIA drivs av Sveriges annonsörer, Bitos, Tidningsutgivarna och Sveriges mediabyråer.
Sedan är det unika webbläsare som mäts, inte unika besökare. Det är alltså exemplaret av en webbläsare på en viss inloggning som mäts.
Är den som byggt KIA index och har skött det hela sedan 2005 så jag borde vara insatt.
Grattis till en fantastisk ökning, förra året samma vecka låg fotosidan på ca 50000 unika webbläsare, imponerande utveckling!
Googla på pressrelease och unika besökare så ser du hur många KIA medlemmar som bryter mot överenskommelsen. Läs vilken term förlagen använder. Det syndas grovt, det är det enda jag påstått. Precs som det görs här http://www.dagensmedia.se/mallar/dagensmedia_mall.asp?version=223052 eller här http://idgmedia.idg.se/2.3498 och här http://www.wyatt.se/pressreleaser/240174/ i folkmun (journalister ?) så är de omskrivet till unika besökare.
På TNS Gallup tiden så stod det i avtalet att man förband sig att skriva på ett visst om/när man citerade mätsiffrorna. Minns inte den exakta lydelsen längre. Så borde det vara även idag.
Avtal mellan KIA och sajtägare är något som kommer att komma, som kommer innefatta hur man marknadsför sig, vad och hur man mäter mm.
Åter igen, grattis till framgångarna!