Få ut mer av Fotosidan som inloggad
Fotosidan är gratis! Som inloggad får du smarta funktioner. Du kan ladda upp 10 bilder och få kritik på dem. Du får vårt nyhetsbrev. Du kan skapa köp&sälj annonser mm
Merläsning
Test: Boya Magic – fyra mikrofoner i en
Fotosidan testar
Plus
Boya Magic är inte bara en trådlös mikrofon, utan ett helt modulärt mikrofonsystem som riktar sig till fotografer, innehållsskapare, vloggare och mobila journalister som behöver en kompakt allt-i-ett-lösning. Pricken över i är den AI-drivna reduceringen av bakgrundsljud.
Läs mer...




















8 Kommentarer
Däremot är ju faktiskt prissättningen för lite aluminiumrör med klämmor och skruvar rätt tokig ändå, men man får väl hoppas att utvecklingen driver ner kostnaden eller pressar fram mer prisvärda alternativ.
Manfrotto har sitt Modosteady 585, men det är nog för klent för att använda med en digital systemkamera. Och en Fig Rig kanske blir lite för svår att få bra balans i med en DSLR.
Det finns ju ganska många tillverkare i USA. Inte så många i Europa tyvärr. Några som verkar bra men dyra är ju RedRockMicro ( http://www.redrockmicro.com/ ).
För övrigt så släpper ju red lite nya kameror var av ett par har ett mycket trevligt pris. 25k och upp ( http://www.red.com/epic_scarlet/ ).