Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.
Plusmedlemskap kostar 379 kr per år
12 Kommentarer
£429 enligt Olympus pressrelease. Det blir 4580 kronor, men med tanke på att den svenska momsen är lite högre än den brittiska (tror jag, åtminstone), så blir priset kanske lite högre här. Jag gissar på att det inte blir jättemycket över 5000 kr. Klart lägre än jag hade befarat i så fall.
4995 är det svenska rekpriset. Så kanske 4500 kr i butik?
Det vore lysande. Jag hade trott att priset skulle bli i nivå med priset för 12/2.0 (cirka 7000 kr), med tanke på vädertätning och prestanda.
4500 kr är ett fyndpris.
Jag har ett Olympus OM 50mm f/3.5 som jag använder med adapter på m4/3, men med ovanstående pris på 60/2.8 så blir nog det gamla objektivet utbytt.
Jag tror inte att ett objektiv med normala värden skulla varit så mycket större, 15/2.8 istället för 15/8 tex.
Med så kort brännvidd så blir ingångspupillen fortfarande liten vid f2.8
(5.3mm).
Pentax antika pannkaka 40/2.8 täcker fullformat och är ca 8mm lång om jag kommer ihåg rätt.
Men de klart, för diskret gatufotografi soliga dagar med hyperfokalfokusering så kan det kanske funka.
Det är väl bara att titta på Olympus M.Zuiko 17mm f/2.8? En 15mm f/2.8 borde bli ungefär lika stor. Knappast så värst mycket mindre, åtminstone.
http://www.mir.com.my/rb/photography/companies/nikon/nikkoresources/RF-Nikkor/Contax_RF/Zeiss-Hologon/index4.htm#G
En Hologonmotsvarighet för m4/3 skulle ha en brännvidd på cirka 7-8mm.
Det här "objektivlocket" från Olympus motsvarar ju snarare ett 30mm-objektiv för småbild.
Självklart är det så, Per Danielsson, och jag har inte påstått något annat angående ekvivalenta brännvidder. Min "miniessä" handlar inte om det.
Vad handlar den om då? Någon direkt likhet mellan Hologon och Olympus 15mm f/8 kan jag nog inte se.
Det kan man ju tycka, men man kan utåt se att de sannolikt är retrofokaler eftersom bakdelen inte går in särskilt lång in i kamerahuset. Och, som sagt, en konventionell digitalsensor (alltså undantaget t ex Leica M9:s specialanpassade sensor) är inte så väl lämpad att hantera symmetriska ultravidvinklars extremt sneda randstrålar, vilket bl a ger upphov till astigmatism och (visserligen korrigerbara) färgproblem.