Merläsning
Annons
Så förenklar och effektiviserar AI vardagen för fotografer
Annons
Som fotograf eller videograf vet du att kreativiteten ofta kommer när du minst anar det – på väg till en location, i bilen efter ett kundmöte, eller mitt under en plåtning när ljuset faller på ett sätt du inte förväntat dig. Men i ett yrke där fokus ligger på att fånga ögonblick, är det lätt att egna tankar, bildidéer eller feedback från kunden glöms bort.
Läs mer...





















4 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Men nu kommer jag att byta till LR såvida inte Apples nya program blir lika enkelt att använda som Aperture med motsvarande funktioner som LR.
Om Apples nya program skulle likna LR tror jag dessvärre att de inte skulle utveckla mjukvaran den här artikeln handlar om. Man ger knappast bort sina kunder till en konkurrent om man har nåt eget ersättande program på gång.
Personligen var jag helt lost när jag en gång försökte använda Aperture på en bekants dator. LR har jag förstått mig på direkt från början, även om det tagit lite tid att lära sig alla tips och tricks. Utmärkt UI i det programmet enligt mig.
Nu är det väl Adobe som försöker rekrytera Aperture-kunder och inte Apple som försöker skicka sina kunder till Adobe
Hupps, missade den lilla detaljen. :-) Men för att utveckla softan behövs väl gissningsvis en hel del samarbete mellan företagen oberoende.