Anders Engman är en av Sveriges främsta pressfotografer genom tiderna. 1956 bröt en revolt ut i Ungern. Anders Engman var då 23 år och fick åka iväg på sitt första utlandsuppdrag. Bilden av stöveln tillsammans med den ungerska flaggan och vyn över Budapest har blivit ikonisk. Vi har gjort en videointervju med Anders Engman som är aktuell med boken "Blänk av verklighet".
Sedan 1956 har det blivit åtskilliga utlandsresor och fler ikoniska bilder från många av jordens hörn. Under 60- och 70-talen var Anders Engman fotograf på den legendariska bildtidningen SE och fick vara med om allt stort som hände, från Vietnamkriget till kungliga bröllop. Från Vilhelm Moberg till Moder Teresa.
Anders Engman under Vietnamkriget.
Tillsammans med sina hustru Inga-Britt Liljeroth har Anders Engman samlat många av sina klassiska och ikoniska reportagebilder i en bok där han också berättar om sina äventyr i bildjournalistikens tjänst. Boken har titeln "Blänk av verklighet" och är utgiven på Votum Förlag.
Läsaren bjuds på en högkvalitativ bildresa tillbaka i tiden. För den som läst tidningen FOTO, där Anders Engman under flera år var krönikör, bjuder boken på många återseenden av flera riktigt bra pressbilder. För andra är det hög tid att upptäcka fotografen Anders Engman.
Paret och författarduon Inga-Britt Liljeroth och Anders Engman. Foto: Fredrik Funck
Kul. Tittade nån minut på intervjun. Verkar bra. Boken också inköpt och den verkar vara värd sitt pris fast jag inte har hunnit läsa den så noggrant. En massa svensk fotohistoria som jag inte kände till så väl. Rekommenderas.
Mvh
Fredrik
1976 när jag var 29 år gick jag på en Fotokurs som Anders Engman hade. Jag var enda amatören bland 20 fotografer,
Den bild som Anders har tagit av stalins stövlar har berört
mig djupt eftersom jag är ungrare. Läste hans artiklar
i tidningen Foto. Du har betytt mycket för mig.
Tack, Boken är beställd.
Tack för ett intressant inlägg. Har alla FOTO från 70-talet och där dyker ju Anders upp titt som tätt. Ska nog kolla igenom några årgångar under julledigheten... Ha det gött!
Tak Magnus for en herlig video. Jeg har hørt så meget om Anders Engman i mange forskellige blogindlæg. Det var dejligt at høre manden selv fortælle og med megen humor også.
Med venlig hilsen fra ErikDK.
Hej! Vi ser att du kör med AdBlock. Vi förstår att man kan ogilla annonser men det är en viktig
inkomstkälla för att driva denna sajt och täcka de kostnader vi har. Om du inte vill slå av
Adblock för just Fotosidan så stöd oss gärna genom att till exempel köpa
ett Plus-medlemskap.
11 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Mvh
Fredrik
/B
Ps. Har boken såklart!
Den bild som Anders har tagit av stalins stövlar har berört
mig djupt eftersom jag är ungrare. Läste hans artiklar
i tidningen Foto. Du har betytt mycket för mig.
Tack, Boken är beställd.
Anders stövelbild är dock inte från en Stalinstaty.
Med venlig hilsen fra ErikDK.
Var köper man boken enklast (minst krånglig web-butik)? Fotosidan tycks inte sälja den.
Jag har beställt på Bokus.
Tack. Beställd!