Fotobok
Martin Parr är inte bara en världskänd gatufotograf, han är också en tongivande samlare av fotoböcker. Hans sammanställning över bra fotoböcker är en guide för alla samlare. På sin senaste lista har han med två svenska böcker.
Att komma med i Martin Parrs listor och böcker innebär att andrahandsvärdet åker upp med raketfart. JH Engströms "Trying to Dance" är med på Parrs lista över de bästa böckerna under 00-talet och kan kosta över 20 000 kronor.
Nina Korhonens "Anna: American Mumu" är också med på listan gick tills nyligen att köpa ny för under 300 kronor. Nu stiger priset.
En intressant detalj är att designchefen Patric Leo på förlaget Max Ström har formgivit båda böckerna.
Här hittar du Martins Parrs boklista.
I nummer 3/2011 av Fotosidan Magasin skrev vi ingående om att samla på bilder och fotoböcker.
4 Kommentarer
Jag håller helt med om hennes bok "minne, muotsa, memory" är riktigt bra. Den har påverkat mig mera än "Anna: American Mumu". Sedan skulle jag också vilja äga JH Engströms "Trying to Dance", men bortom mina drömmar.
Instämmer med Håkan om Sune Jonsson, han är klart bäst!
Berit