Få ut mer av Fotosidan som inloggad
Fotosidan är gratis! Som inloggad får du smarta funktioner. Du kan ladda upp 10 bilder och få kritik på dem. Du får vårt nyhetsbrev. Du kan skapa köp&sälj annonser mm
Plusmedlemskap kostar 349 kr per år
Fotosidan är gratis! Som inloggad får du smarta funktioner. Du kan ladda upp 10 bilder och få kritik på dem. Du får vårt nyhetsbrev. Du kan skapa köp&sälj annonser mm
26 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Sant; man borde backa lite och kanske inte spruta iväg en miljon bilder varje gång man ska plåta en gammal björk eller nåt.
Å andra sidan har tekniken gett förutsättningar som inte fanns förr. Så är man i grunden en duktig fotograf (det är ju det som räknas) har man större möjligheter idag, iallfall om man tittar på till exempel sportfoto.
Ja, då det gäller sportfoto, och i viss mån även nyhets- och naturfoto, så har digitalkameran definitivt öppnat upp vyerna.
Och det är omöjligt att få samma resultat i post production idag? Knappast.
Joakim, prova så får du se.
Bara det att han först ¨gör jobbet¨ digitalt säjer ju en del ;-)
Visst har film vissa konstnärliga fördelar, men yrkesmässigt har allt gått framåt så otroligt mycket med det digitala arbetsflödet.
/Janne Höglund
www.helikopterbild.se
Anledningen till att han gör förarbetet digitalt är ju för att kunna vara säker på att varenda bild på rullen blir perfekt. Han hade säker kunnat köpa de sista hundra rullarna och gjort samma sak utan digitalkamera, men det hade inte gett ett lika intressant resultat, och dokumentären hade tappat en stor del av sin behållning för mig i alla fall. Har man bara en bild på sig så chansar man inte helt enkelt.
Att ställa in sin digitalkamera på serietagning och trycka iväg 10+ exponeringar i sekunden är rätt primitivt däremot ;-)
"Att ställa in sin digitalkamera på serietagning och trycka iväg 10+ exponeringar i sekunden är rätt primitivt däremot ;-) "
+1.
Hehe, lägger till ännu en +1
+1 Inlägg är primitivt!
Och skulle vara förbjudet på ett sådant stort forum som fotosidan.
Ontopic/ Tyckte att filmen var väldigt bra. Och att föreställa sig själv att man ska fota dom absolut sista 36 bilderna för Kodac, vilken ångest jag hade haft!
Jag har för mig att filmrullen förvaras på något stort museum i USA. Det är bara åka dit och kolla ;)
Börjar packa genast. :)
Alla bilderna kan beskådas här:
http://stevemccurry.com/galleries/last-roll-kodachrome
Haha. Jag gillar skarpt att han offrade en exponering på att fota sina egna fötter när han ligger och jäser på hotellrummet.
Avbröt packningen för att kolla in bilderna. (Tack för linken!) Men får nog fortsätta att gräva fram pass och resevaluta, för det var bara 30 bilder där. :) Jag brukade få ut minst 38 bilder ur varje rulle Kodachrome...
http://stevemccurry.com/galleries/last-roll-kodachrome
Också om man precis har köpt en ny kamera och verkligen MÅSTE prova avtryckaren så brukar fötterna komma med på bild, hehe.
Det är väl en vana som sitter i från analogtiden.
Nikon F6 var det. Lär väl bli den sista analoga proffskameran.
Sen förstår jag inte hur folk fortfarande inte fotar film egentligen. Jag har en 5d som backup och en drös med analoga kameror som huvudpersoner. Ekonomi må vara den enda ursäkten, annars så finns det inget som slår en helt ny framkallning.
Mumma.