Merläsning
Test: Boya Magic – fyra mikrofoner i en
Fotosidan testar
Plus
Boya Magic är inte bara en trådlös mikrofon, utan ett helt modulärt mikrofonsystem som riktar sig till fotografer, innehållsskapare, vloggare och mobila journalister som behöver en kompakt allt-i-ett-lösning. Pricken över i är den AI-drivna reduceringen av bakgrundsljud.
Läs mer...


















8 Kommentarer
Måste nog hålla med. Den överväldigande majoriteten är mer av typen modell/modebilder. Vad värre är, det är genomgående så att de som faktiskt är i bröllopsgenren är de svagaste bilderna.
Men visst är det snyggt.
Haha, det är alltid någon som är "den" på nyheterna här. På varenda artikel.
JB
att gå på en sån kurs är fantastisk men inte om man vill fota bröllop i Sverige
Precis tvärtom!
Det är genom att utveckla konstformen som fler och fler upptäcker bilder som sticker ut. Att som bröllopsfotograf gå en sån här workshop ger en enorm fördel och just kompositionslära är någonting som verkligen är nyttigt.
Jag har annars fått känslan av att allt fler som gifter sig anlitar en proffsfotograf. Att då specialisera sig och hitta sin stil ger pluspoäng.
Det kommer alltid att finnas de som anlitar släkt och vänner men det är inte den målgruppen proffsen har som mål. Tror jag!
Det finns numera en ökad kundkrets som kostar på sig en riktig fotograf och fler vill ha bilder enligt särskilda önskemål.
Sen har du ju som porträttfotograf också en enorm nytta av att gå workshopar som ger inspiration samt kunskap.
Och vem vill inte utvecklas?