Nyheter
En bröllopsfotograf i New Jersey kommer snart att få skaka galler på grund utav sin kundhantering - eller snarare brist på. Han åtalas för att ha lurat 50 kunder på deras bröllopsbilder.
Fotograf Jack Holton dömdes i fredags till tre års fängelse för att ha lurat 50 kunder. Han måste också betala 188 000 dollar till de personer som aldrig fick sina bröllopsbilder.
En avdelning för konsumentfrågor i Burlington County började undersöka Holton under maj månad efter att ett par hade klagat över att de betalade Holton i förväg för att han skulle fotografera deras bröllop - men att de aldrig fick några bilder.
The Philadelphia Inquirer rapporterar att Holton har lurat kunder för belopp mellan 800 till 7 350 dollar från september 2002 till maj 2009. Ett offer vittnade på fredagen om att han hade anlitat en privatdetektiv för att hitta Jack Holton och tvinga honom överlämna en skiva med bilder.
Bröllopsfotografen själv, Jack Holton, vittnade om att han hade halkat efter med att betala sina leverantörer. Holtons försvarsadvokat hävdade att Holton hade samarbetat med åklagarna genom att lämna över sina datorer och bildfiler.
Källa:
PDNPulse.
5 Kommentarer
Logga in för att kommentera
O hur får de fram att han kan ha lurat 50 kunder på så lite som 800 dollar...typ 120 kr per kund? Och den övre gränsen typ 1000 kr per kund.
för övrigt :)
Sen handlar det om att han lurat varje kund (50 st) på ett belopp mellan 800 och 7350 dollar. Inte att han lurat dem allihopa på en total summa på 800 dollar.
citat originalartikel: "for amounts ranging from $800 to $7,350."
Jag håller med dommen, skaka galler för idioten, han smutsar bara ner för andra fotografer! *tvi*