Merläsning
Fujifilm Instax Mini Evo Cinema – Tålamodsprövande tidsmaskin
Fotosidan testar
Plus
Fujifilm har gjort det till sin grej att blanda ett gammalt filmarv med toppmodern teknik. De har med sin retroinspirerade designen också hittat en nisch där bildskapandet har möjlighet att kännas mindre som teknik och mer som ett kreativt hantverk. Kan hybridkameran Fujifilm Instax Mini Evo Cinema finna en plas i kameraväskan eller är det främst en dyr leksak?
Läs mer...
Joel Meyerowitz prisad för sitt livsverk vid Sony World Photography Awards
Fotografer
87-årige Joel Meyerowitz är mest känd för sina gatufoton där en hel scen spelar upp sig. Men han har också gjort stort avtryck inom porträtt, landskap och genom att dokumentera räddningsarbetet efter 9/11. Därför belönas han med priset "Outstanding Contribution to Photography".
Läs mer...
4
Boka: On Location Photo Walks Natur 2026 - maj till november
On Location
Tillsammans med Wild Nature Fotoresor ska vi besöka vi sju fina områden med spännande natur och med stora möjligheter till fina bilder. Vi ses i naturen, då och där den är som bäst fotomässigt. Kunnig ledare från Wild Nature Fotoresor finns förstås på plats. Olika kameramärken dessutom, som har med utrustning som du kan låna och prova.
Läs mer...





















10 Kommentarer
Eller så är det klokt att hålla sig till ett märke och inte blanda två eller fler uppe i en rymdstation.
NASA har väl använt Nikon efter Hasselblad under en väldigt lång tid, kolla bara deras ombyggda F3:or på 80-talet och senare F5.
En del Canon har säkert använts, men på de flesta bilder man ser kameror från rymdfärjor, ISS med mera, är det Nikon. Det har säkert flera anledningar, där affärsavtal och inarbetade samarbeten kan vara några av dem.
Hehe, det är kul med "bevisföring" som ör totalt uppåt väggarna rent filosofiskt. I rymden kör ingen SAAB. :)
Vilken "bevisföring" syftar du på...? Mitt inlägg eller någon annans? Jag bara konstaterar vad jag sett.
Såg inga Pentax heller. Fanns Panasonic med? Eller Sony? Hmm, de har inte hängt med i den tekniska utvecklingen heller då antar jag...
Jag syftade förstås på Thomas "logik" i att Canons kameror inte skulle hängt med i utvecklingen för att att de inte förekommer i filmen :)
F3 var en mycket bra kamera som tålde allt. Vilket modärna kameror tyvärr har svårt med.
Sony har problem med handhavadet då det ligger förmycket funktioner i appar som man måste tanka ner istället för att ha mekaniska vred och kameran ger mera en känsla av mobiltelefon.
Jag tror att en riktig kamera behöver vara genomtänkt i sin ergonomi vilket gör att många "hipster" kameror därför väljs bort. Pansonic har inte riktigt hängt med i detta häller men kanske passar till gatufoto.