Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.
Plusmedlemskap kostar 349 kr per år
Mer premiumläsning
Test: Peak Design Roller Pro Carry-On - hård väska i mjuk design
Fotosidan testar
Plus
Peak Design Roller Pro carry-on är en praktisk och rymlig rullväska som riktar sig till den resande kreatören som har klipp i steget och är rädd om sin utrustning. Trots lätta material och smart design är denna snygga väska ingen lättviktare – men premiumkänsla, smarta lösningar och livstidsgaranti väger tungt.
Läs mer...
3
Joel Meyerowitz får priset Outstanding Contribution to Photography 2026
Fotografer
Joel Meyerowitz har utsetts till mottagare av utmärkelsen Outstanding Contribution to Photography vid Sony World Photography Awards 2026. Priset hedrar personer som genom sitt arbete har haft ett betydande inflytande på fotografins utveckling. Meyerowitz uppmärksammas för sitt omfattande och varierade bildskapande och dess påverkan på fotografins visuella uttryck.
Läs mer...
5












11 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Jag besöker (högst eventuellt) Ávila i sommar och kanske skulle passa på och leta efter lodjur (och kanske köpa en bingolott om jag ser ett lodjur).
Så varför är någon intresserad av stora rovdjur? Det är nog ett ämne för ett stort antal akademiska avhandlingar. Hur uppstår ett intresse?
Den här typen av trofé-"jakt" är rätt olik forna tiders troféjakt (som förvisso tyvärr förekommer än i dag). Den moderna fotografiska "troféjägaren" är hänsynsfull och stör inte det vilt hon "jagar".
F.ö så tycker jag att panterlon inte är så värst lik varken en tiger, en leopard eller en huskatt. Den är mest lik ett lodjur. :-) Ett magnifikt lodjur som jag gärna skulle vilja fotografera någon gång.
Men en bättre jämförelse är kanske operaintresserade. Det finns operafans som reser långt för att få se (och höra) en favoritsångare.
"Noll med foto att göra".
All slags fotografering har väl med foto att göra, närmast definitionsmässigt? Ligger det något underförstått budskap i påståendet, som jag inte förstår?
Men du kanske helt enkelt bara kan nöja dig med att du inte förstår den typ av intresse som artikeln handlar om och låta de som har och förstår intresset ägna sig åt det?
Själv är jag exempelvis ganska gravt intresserad av egyptologi (bland mycket annat konstigt), men inte har jag något behov av att åka till Egypten bara för det. Kanske händer nån gång i framtiden.
https://www.fotosidan.se/blogs/erikssonj/plotsligt-hander-det-15.htm
Mvh
Johnny