Mer premiumläsning
Vår fjärde Mastersdomare: Sonja Hesslow - Konstfotograf med öga för form och färg
Fotosidan Masters
Konstfotografen Sonja Hesslow målar med ljus och långa slutartider när hon skapar sina drömlika, surrealistiska bilder. Vår fjärde Mastersdomare inspireras av allt från en trasig lampskärm till musik. De bästa kreativa idéerna kommer när hon sitter på cykeln med en ljudbok i öronen.
Läs mer...
Test: Canon RF 45 mm f/1,2 STM – Ljusstyrka och bokeh åt folket!
Fotosidan testar
Extrem ljusstyrka är lockande och kan ge magiskt kort skärpedjup – men det är ofta förknippat med svidande hög prislapp om man vill ha autofokus. Genom smarta kompromisser har Canon lyckats göra ett synnerligen ljusstarkt normalobjektiv till ett pris som passar många. Så här bra är objektivet.
Läs mer...
1
Kamerafilter: Den stora guiden till ND-filter, polarisationsfilter och kreativa effekter
Guide
Plus
Filter är praktiska tillbehör som ger dig möjligheten att manipulera och korrigera dina bilder innan de registreras av sensorn. I den här artikeln gör vi en djupdykning i filtrens värld. Idag finns det många möjligheter att skapa effekter i efterbehandlingen, men i många fall fås bättre resultat genom att använda filter direkt på objektivet.
Läs mer...
5

















6 Kommentarer
https://www.dpreview.com/reviews/canon-eos-r6-review
Ingen aning om det är samma kamera. Det tror jag inte. Vårt test fanns med i nr 6 2020 av Fotosidan Magasin. https://www.fotosidan.se/magasin/digital.htm Nu här digitalt.
https://www.fotosidan.se/cldoc/prylnytt/canon-eos-r5-far-battre-ibis.htm
Men tycker du inte att Mikael har en poäng i argumentet att fler pixlar ger mer utrymme och frihet att beskära.
Jag har länge haft en gammal A7r med 36 MP parallellt med en A7III med 24. Jag har ibland saknat dessa 36 MP när A7III blev min huvudkamera för tre år sedan. Så när nu A7IV kom med samma typ av AF som i A1 och 33MP så var det inte särskilt svårt att motivera sig för att satsa på en sådan.
I mitt fall har det inte handlat om fåglar utan om att jag mycket använt nästan bara ett 35mm objektiv "på gatan" och med 36 MP kan man enkelt skära rätt hårt och få en betydligt smalare bildvinkel vid behov.
För 15 år sedan köpte jag min första digitala systemkamera som hade 6 MP och en Epson A3 R1800. Då läste jag lite senare att 6 MP egentligen inte uppfyllde villkoren den utskriftsstorleken borde kräva men jag såg inga problem med den kombon för egentligen handlar ju detta ytterst om betraktelseavståndet eller hur?
Det tåls verkligen att upprepas att dubblerat antal pixlar bara ger cirka 30 procent ökad verklig upplösning. Skillnaden är verkligen mindre än siffrorna antyder.
Men jag har ändå skaffat två R5:or. En anledning är att det är enklare att byta utsnitt mellan 1,0x till 1,6x med ett knapptryck än att krånga med telekonverter som drar ner skärpan. Med R6 blir det inte många pixlar kvar om man använder den funktionen.