Få ut mer av Fotosidan som inloggad
Fotosidan är gratis! Som inloggad får du smarta funktioner. Du kan ladda upp 10 bilder och få kritik på dem. Du får vårt nyhetsbrev. Du kan skapa köp&sälj annonser mm
Mer premiumläsning
Test: DJI Avata 360 – de allseende ögonen
Fotosidan testar
Plus
360-filmning har omdefinierat video på så sätt att allt filmas och du kan välja bildkomposition i efterhand. Det skapar förstås många nya möjligheter. Men för någon som kommer från ”traditionell” film kan det kännas något förvirrande. DJI Avata är en rolig drönare för dig som vill experimentera.
Läs mer...
Guide: Professionell hudretusch utan filter – använd grålager i Photoshop
Bildbehandling
Plus
Även om ett porträtt är väl ljussatt kan det hända att vi inte är nöjda med detaljer och hudtoner. Viss efterbehandling kan krävas i Photoshop, även efter lyckad råkonvertering. Det handlar inte om att fuska fram ett resultat, utan om att diskret korrigera färg och detaljer.
Läs mer...
1
















5 Kommentarer
Men visst, det är ju kul med speciella prylar. :-)
Det ligger mycket i vad du skriver, det extrema är lockande och annat känns tråkigt.
Själv köpte jag en Laowa 11 mm för att filma i bilar under körning. Med 11 mm finns det marginal för beskärningen som uppstår vid digital bildstabilisering. Jag brukar filma med 15 mm, men det blir lite skakigt ibland.
I sånt fall är det skit bakom spakarna. Har använt 9mm till och från sen är innan den lanserades och hittar ständigt tillfällen då den tillför massor. Gäller bara att se möjligheterna.
Du får gärna länka till några exempel så vi andra kan se vad du menar.
Jag startade en tråd där de som vill kan lägga upp lite fina bilder:
https://www.fotosidan.se/forum/threads/mindre-än-15mm-brännvin-på-ff-eller-motsvarande-bildvinklar.177217/
Annars verkar det väl vara kul leksaker för den som har pengar över.
Redaktionen har tydligt klipp och klistrat lite för fort. Har rättat.