Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.
Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

















18 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Iblannnd är det bättre att vara tyst..
Ofta vill man ha testerna så snabbt som möjligt innan de kommer ut så att de kan skapa en köpkraft.
Men det kanske bara är jag som har funderat på detta. Så verkar det vara med många fotoprodukter i dag.
Testet publicerades i Fotosidan Magasin 4/2013 som kom ut i butik den 30 juli.
Tyckte väl att jag fick en deja vu! :-)
Men varför finns det på "löpet" nu då?
För att du ska köpa tidningen såklart
Tidningen finns inte längre att köpa i butik. Idag finns istället nummer 5 att köpa.
Av respekt för dem som köpt tidningen väntar vi med att publicera testerna helt öppet och gratis.
Jag vet, det är många tidningar som gör så här. Men då brukar man inte sätta det på förstasidan som en "Nyhet" Utan kanske skapa en flik för kameratester där man kan låta det vila.
Testen är bra, inget ont om det. Men det känns lite fel att sätta den på förstasidan som en "Nyhet" tillsammans med nya produkter som ska komma ut.
Det viktiga är väl att folk upptäcker att testet finns? Jag känner inte till någon motsvarande sajt som gör som du beskriver, däremot känner jag till flera som gör som vi. Kamera & Bild, tidningen Foto, Teknikens Värld, Auto Motor & Sport med flera.
Beklaga att jag tyckte något!
- Kanske därför jag slutade som guldmedlem,,,
Hej!
Det är bra att testerna hamnar på hemsidan, lite sent, en ickefråga anser jag.
För mig tar det flera år att komma en kamera under skinnet och då hoppa fram och tillbaka mellan nya modeller är inget som passar. Alltså spelar det för mig ingen större roll hur snabbt testet publiceras eller om testet verkar ha missat någon egenhet hos AFen på kameran. Skillnaderna är oftast ändå så små att de lätt passerar under radarn, jag gillar att följa utvecklingen hos kamerorna och det blir därmed en fråga som sträcker sig över tid. F.ö. vill jag ha en D400.....
Hans
"Av respekt för dem som köpt tidningen väntar vi med att publicera testerna helt öppet och gratis".
Plus är inte gratis.
Tycker heller inte om på och av knappen den är lite pillrig när man har brått.
Men annars en fantastisk kamera
Använd hyperfokal så sliper du det problemet.
Om kameran somnat är den lite seg att få igång, men jag tyckte att autofokusen var snabb nog att fånga personer som gick emot mig. Men om kameran missade fokus så tog den lång tid på sig att hitta rätt. Det tar lång tid att helt lära känna en kameras autofokus, så jag kanske har missat någon av kamerans egenheter.
Nja Foto har testat hastigheten på den, och inte är den så snabb som reklamen vill påvisa, blev faktiskt förvånad över resultatet.
"Den som kan konkurrera är Sony RX 100 II. Den har något större sensor, men är betydligt ljussvagare i teleläge."
Jag har fått på skallen ett par gånger för att det har funnits andra som lagt in starkare eller svagare betydelser än jag när jag använt uttryck som "något", "betydligt" etc.
Och här håller jag definitivt inte med om att RX100 är "betydligt" ljussvagare i teleläge än X20. Det ser förvisso så ut ifall man jämför nuffrorna rakt av, men det blir ju missvisande. Alla kompakter brukar ha den "ekvivalenta" brännvidden angiven på zoomringsskalan, inte den verkliga. Däremot får man själv räkna om bländarangivelsen till den ekvivalenta ifall inte jämförelsen ska bli orättvis mellan kameror med olika stora sensorer. RX100 har en dubbelt så stor sensor som X20, och räknar man om till ekvivalent bländare så skulle jag istället säga att RX100 snarare har "något" lägre ekvivalent ljusstyrka än X20 vid max zoom. Och klart högre ekvivalent ljusstyrka i vidvinkelläget.
När det gäller bildkvalitet anser jag dessutom det vara tveksamt att utnämna X20 till "världens bästa kompakt". Trots allt är RX100:ans sensor i stort sett lika mycket större än X20:ans som FF-sensorer är jämfört med APS-C sensorer. Och där skulle väl knappast något påstå nånting i den vägen...
Ifall man nu ska ska kalla X20 för en kompaktkamera överhuvudtaget ! :-)
För egen del definierar jag enbart kameror som går ner i min jeansficka som kompakta, och det gör inte X20. Och du nämner ju också att X20 är stor. Likaså väger den förstås "betydligt" mer än vad RX100 gör. :-)
.
Den mekaniska zoomen gör hanteringen betydligt (!) snabbare än någon kamera med motorzoom, men bortsett från det vet jag inte om jag skulle säga att den är bäst.
Mest fickvänligt med bra kvalitet är onekligen RX100 II, men den är som sagt något ljussvagare i teleläget och har en förskräcklig distorsion som måste kompenseras i efterbehandlingen (eller automatiskt av kameran).
Jag skulle nog själv ändå välja RX100 II, just för att X20 är lite för stor - eftersom X20 ändå inte går ner i fickan kan man lika gärna ha X100s (och då blir det mycket bättre bildkvalitet än X20 eller RX100 II - bättre än i stort sett alla andra kameror med APS-C).
Begreppet kompaktkamera har väl sedan långt tillbaks på den onda analoga tiden inneburit mindre kameror än systemkameror som saknar utbytbara objektiv, och då platsar båda dessa :)
/krister