Mer premiumläsning
Tamron 150-500mm F/5-6.7 Di III VC VXD: Superzoom i hög kvalitet som låter dig komma nära
Fotosidan testar
Plus
För Fuji X finns inte många alternativ för längre brännvidder. Tamron utmanar med ett tredjepartsalternativ som är ett utmärkt alternativ för den som vill fotografera djur, sport och andra motiv som är svåra att komma nära. Tamron 150-500mm F/5-6.7 Di III VC VXD bjuder på ett imponerande zoomomfång som varken tar stor plats eller tynger ner packningen.
Läs mer...
7
15 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Det kom en hel del riktigt bra och nyskapande fotografiska konstruktioner från Östtyskland (resten av östblocket låg efter), som Contax S, Praktina och Werra, samt även en del smör- och bröd-kameror som ett otal varianter av Praktica. I en planekonomi sätts dock inte kvalitet i främsta rummet utan produktion, så kvaliteten varierade en hel del (milt sagt). De största kvalitetsproblemen hittar man i den sovjetiska kameraproduktionen. Östtyskarnas produktion var mer stabil.
Priserna som ges i sidokolumnen kommer nog inte att vara aktuella så länge om den här artikeln får stor spridning. :-)
Och som du är inne på, kan de här sakerna vara väldigt trendkänsliga :)
https://youtu.be/jRNRHBlm6V8
(Men inga direkt dåliga i mitt tycke. :-)
Alla OM-objektiv är dock roliga att använda, med reservation för att det finns en del som jag aldrig har använt. För mig är nöjet att fotografera överordnat bildresultatet, även om jag inte accepterar vilket skit som helst från mina fotograferingssessioner.
Om man inte har roligt när man fotograferar så blir inte heller resultatet bra, enligt min erfarenhet.
https://www.fotosidan.se/blogs/emaks/emaks-betraktelser-504-en-vansternave-med.htm
/B
Nu har på något sätt felen blivit huvudsaken för många: det ska SYNAS att man har gamla grejor, och bildinnehållet är mest till för att visa comabubblor och virvelbokeh runt.
Saken är väl så enkel att nästan allt DUGER om man kan använda det rätt och har en bildidé! Sen är det naturligtvis inte fel med lite läckra bubblor och virvlar heller, men det måste finnas mer i en bra bild!
Roligt att se att du börjar komma igen här, Bengan! Det finns saker man måste igenom.
18 mm från Photographica i Köpenhamn (via ebay). Vidare beställde jag en m43-adapter från Kina. Hoppas den kommer fram.../JE