Merläsning
Ny kurs - Byt till DaVinci Resolve!
Kurs
DaVinci Resolve är ett allt mer populärt val för den som arbetar med film. Fler och fler användare byter till Resolve från andra redigeringsprogram som till exempel Adobe Premiere. Resolve är ansett som det bästa gradingverktyger (färgställning för film) och tillverkaren BlackMagic har jobbat hårt på att uppdatera det för att skapa en lösning som fungerar för hela produktionsflödet, från import och klippning av video till grading och leverans. Under helgen 17-18 juni kör vi kursen tillsammans med Fotoskolan STHLMs i deras proffsiga lokaler.
Läs mer...
7 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Lagtexten säger:
"Med originalkonstverk avses konstverk framställt i ett begränsat antal, av konstnären själv eller med upphovspersonens tillstånd. Detta innebär att även alster av brukskonst omfattas av följerätten. Dessa ska då normalt vara numrerade, signerade eller på annat sätt vederbörligen godkända av konstnären. Verk som framställts industriellt i flera identiskt lika exemplar omfattas inte."
Ni som ställer ut på gallerierna, idkar ni växelbruk med digitalt eller ser ni det som en möjlig eftermarknad. Finns det verkligen fotografer idag som uteslutande försöker nå ut via fysiska utställningar? Hur effektivt är det?