Intresse - Vilda djur
I vinter går Sveriges första kombinerade foto- och volontärresa. Fotointresserade har då möjlighet att både fotografera Afrikas djur och natur, och samtidigt hjälpa till att skapa en bildbank för forskning och utbildning.
Det är företagen Good Travel och Eco Watch som slagit sina påsar ihop och skapat en kombinerad foto- och volontärarbetsresa. Detta är den första resan i sitt slag i Sverige.
Idén till resan föddes på Vildmarksmässan när Anna Korsvik, VD på Good Travel, och fotografen Christopher Wiken från Eco Watch av en slump träffades och började prata. Det visade sig att de båda hade samma tankar om resande när det kommer till hur man bäst upplever djur och natur.
— Av en händelse lyfte senare Good Travels partner i Sydafrika tanken om att de skulle vilja upprätta en databas med foton på djuren för att kunna identifiera dem. Då hade jag och Christopher Wiken redan börjat fundera på om vi skulle kunna göra något tillsammans och på den vägen är det, säger Anna Korsvik.
Resan kommer gå till Sydafrika och de båda naturreservaten Zingela game reserv och Greater Makalali private game reserv. Resan är på totalt 13 dagar och tiden delas lika mellan de båda platserna.
Fotograferandet kommer ske i samband med att information samlas in om djuren i reservaten. Deltagarna kommer bland annat spendera 24 timmar i ett gömsle för att på sätt komma närmare djuren.
Bildbank för forskning och utbildning
Tanken är sedan att bilderna doneras till projektet; uppbyggnaden av en bildbank som dels ska hjälpa forskare på plats att identifiera djuren och dels spridas till lokala skolor där barnen lär sig djur- och naturvård.
— Deltagarna har sin fulla rätt att välja att inte donera en särskild bild, men syftet är att bilderna skall göra nytta på plats för forskning och utbildning. Fotografen behåller givetvis rättigheterna till de donerade bilderna, och kan göra vad de vill med dem hemma, säger Anna Korsvik.
Bilder kan säljas till privatpersoner
Donerade bilder kan också komma att säljas till privatpersoner. De pengarna kommer gå till uppbyggnaden av bildbanken, men också till arbetet med att stoppa tjuvskytte av framför allt noshörning.
— Fotografen skänker sin bild till välgörenhet, helt enkelt. Det är ett sätt för dig som fotograf att kunna bidra genom ditt intresse och också göra en insats för djur och natur.
Inga förkunskaper krävs
Anna Korsvik hoppas kunna locka de som är fotointresserade, men som också vill göra en insats för djur och natur, till resan. Fotografering och datainsamling kombineras med vad hon kallar för ”hands on”-arbete.
— Den största delen av arbetet är datainsamlingen kombinerad med fotograferingen. ”Hands-on”-arbetet är inte lika stor del, även om det så klart kan hända att ett stängsel går sönder och behöver lagas.
Det krävs heller inga förkunskaper. Deltagarna får lära sig allt de behöver kunna när de väl är på plats i Sydafrika.
— Det gäller både ”hands on”-arbetet och datainsamlingen. Du behöver heller inte vara proffsfotograf för att åka med. Fototillfällena är så fantastiska och du kommer så nära att det är svårt att misslyckas med bilden. Dessutom är Christopher med och kommer ge tips och råd så du som deltagare kan förbättra ditt fotograferande.
Det kommer finnas viss specialutrustning att låna på plats, men Anna Korsvik påpekar att den inte kommer räcka till alla.
— För fotograferingen från gömsle finns viss utrustning på plats som är projektets, men det kommer inte finnas specialobjektiv för alla att låna.
Begränsat antal platser
I de båda parkerna dit resan går finns inga safariturister. Anna Korsvik förklarar att det kommer vara deltagarna på den här resan samt ungefär tio andra volontärer.
— Vi har bestämt att det kan vara max åtta deltagare på resan för att den ska bli bra, och det har varit många som hört av sig och varit nyfikna på resan. Men det finns platser kvar!
6 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Min tanke oxå. Åsså ger man bort sina bilder?
Men så är det en volontärresa och inte semester heller ;-)
Visst kan man åka på safari för mindre pengar men då får man inte samma tillfälle att dela med sig av sina kunskaper, lära sig av forskare och vara med och bygga upp nåt för framtiden...
Tror ni behöver läsa texten igen, det är en hel del saker som ingår som inte finns på en "vanlig" safari. Bara det att parken inte har safariturister och att det ingår gömslesittningar gör det hela mycket mer intressant för fotografen...och 25000 är i mina ögon en billig penning för en foto/naturresa om man jämför med andra arrangörer i samma gebit.
Nja, i den regionen kan du nog få tretton dagars fotosafari med åtskilligt högre kvalitet och gömslesittningar, råd från framstående naturfotografer osv för mindre pengar.
Det finns även volontärresor i regionen med liknande syfte för väldigt mycket mindre pengar.
Sen vet jag att det finns liknande resor som man kan göra som är minskt lika bra och även att det finns olika bildbanker i detta syfte. Fast det är aldrig fle med fler som bryr sig.