Merläsning
Test: Haukland 7-i-1 Parka Pro – ytterplagg för fotografer i fält
Fotosidan testar
Plus
Haukland 7-i-1 Parka Pro är ett tredelat system i parkas-modell som tack vare sin lager-på-lager-funktion och stilrena design fungerar lika bra vid fotografering som i vardagen. Kombinationen är mycket motståndskraftig mot regn och kyla och plaggen känns genomtänkta och robusta.
Läs mer...






















5 Kommentarer
Eftersom jag tycker att sportfoto är så himla intressant önskar jag förstås fler sportfotorelaterade artiklar :)
JB
De använder en svensk teknik som kallas Shoot-it-live (http://www.shootitlive.com/).
Varför upplösningen på vissa bilder är extremt låg vet jag inte. Kanske har de en dålig uppkoppling? Kanske har Aftonbladet någon olycklig automatisk nedskalning i samband med publiceringen på sidan där bilderna feedas: http://www.aftonbladet.se/sportbladet/os2012/leifbylive/article15175706.ab
Det är David Burnett. http://www.davidburnett.com/ Det finns en del videointervjuer med honom på nätet. Här är en om prylarna: http://www.youtube.com/watch?v=UnL24q11oEU
Japp, det var han. Samma kamera med Aero Ektaren på. Den frontlinsen känner man igen ganska lätt. Kul att han gillar EF50/1,2L, då är det inte bara jag.