Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.
Plusmedlemskap kostar 349 kr per år
26 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Just avbildningsförbudet är totalt ointressant i sammanhanget tycker jag. Hur han som pilot inte förstått vad han gjort fel tycker jag är betydligt värre.
Tidningsinslaget handlar nog mest om en skribent som försökt klämma in fler beskrivande ord utan att kalla upp precis vad som gäller. Vanligtvis har skyddsobjekt avbildningsförbud, men inte alla - och inte alltid. Och som Afe nämner är avbildningsförbudet helt ovidkommande den faktiska händelsen.
Står även i polisanmälan som jag har i min hand om avbildningsförbud. Trodde det skulle ha ändrats när förundersökningen väl var klar.
Har i dag pratat med åklagaren. Fick mycket mer kött på benen. Vi kan förvänta oss att brottsrubriceringarna ändras. Åtalet var dessutom långt ifrån klart.
Intressant. Blir inte förvånad om brottet kommer att bedömas som grovt av åklagaren. (Mer förvånad om så inte blir fallet).
Sedan finner jag det troligt att SAS och Norweigan kommer att begära skadestånd.
Fast det kommer att ställas större krav på det nästa år. I framtiden så kommer dessutom alla drönare att vara spårbara.
Större krav skulle ju inte ha hjälpt ett dugg i det här fallet. :-)
Nej, större krav hade inte hjälpt i just det här fallet.
Men jag är övertygad om de kommande kraven, i kombination med spårbara drönare kommer att påtaglig minska problematiken i framtiden.
Han insåg alltså inte det förkastliga i att flyga över en landningsbana på en flygplats utan att ha färdtillstånd? Jag börjar tro att den här "piloten" inte alls är pilot.
Helt otroligt att han kan få flyga?
Han kanske har dålig syn och inte såg att han flög över en landningsbana med sin nya leksak.
Ja, piloter har ju allmänhet ganska dålig syn. ;-)
Tror du verkligen någon tycker dina oneliners är roliga? Piloter har såklart inte dålig syn (med korrigering), och det är ingen tvekan om att det handlar om en pilot enligt de uppgifter som finns.
Du behöver inte tycka att de är roliga, men det är mer klädsamt att bara ignorera dem istället för att gnälla.
Jag hoppas du kunde sluta med dem, liksom en del andra som redan blivit avstängda. De tillför inget.
Anders, jag vet inte om det är någon annan än du som stör sig på inlägg som är så pass korta att de går in på en rad, men det kanske det är. Jag tvivlar dock på att det är speciellt många. Detta inlägg är på flera rader så det kanske passar bättre?
Gnälliga klagomål i form av personangrepp tillför f.ö. inte speciellt mycket heller. Om du vill diskutera "one-liners" vara eller icke-vara så ställer jag gärna upp på den diskussionen i en forumtråd.
Håller med dig Anders. Per samlar inlägg, har alltid gjort det.
Passande :)