Merläsning
Guide: Professionell hudretusch utan filter – använd grålager i Photoshop
Bildbehandling
Plus
Även om ett porträtt är väl ljussatt kan det hända att vi inte är nöjda med detaljer och hudtoner. Viss efterbehandling kan krävas i Photoshop, även efter lyckad råkonvertering. Det handlar inte om att fuska fram ett resultat, utan om att diskret korrigera färg och detaljer.
Läs mer...
Carolyn Drake och Roger Ballen bland namnen på Copenhagen Photo Festival
Festival
Copenhagen Photo Festival presenterar ett rejält utställningsprogram för 2026 med flera internationella och nordiska fotografer. Festivalen arrangeras den 11–17 juni på Det Kongelige Teaters Gamle Scene i Köpenhamn och omfattar utställningar, samtal, workshops och andra publika aktiviteter.
Läs mer...
1





















16 Kommentarer
Man blir ju bra sugen på att stänga in sig och "meditera" genom hela natten fram till småtimmarna. Än idag, så fort jag känner lukten av ättika (stoppbad) så får jag ett behagligt lugn över hela mig.
De är lyckliga ägare av dessa i dag. Det yngsta är i dag 22 år.
Minns pressen från olika tidningar var hos oss då och gjorde reportage till olika tidningar (om vår dokumentation av Hässleholm).
Vi har mörkrummet kvar inte sä längesedan maken min stod där och kopierade stora bilder på ett engelskt underbart fotopapper..
Jag har nu lagt alla våra över 1 000 negativfilmer i svartvitt där. Funderar ibland på att kasta alltihop. Ännu har jag inte gjort det.
Längtar efter - som någon ovan skrev - lukten i kläderna. När jag gjorde dokumention av barnen i skolan 1991 brukade de ibland säga "du luktar mörkrum i dag igen".
Lite tankar att förära vårt älskade mörkrum.
Gun-Inger
MVH
Blir ju riktigt nostalgisk. Saknar lukten av mörkrum. Saknar den speciella känslan av att jobba koncentrerat en hel natt i mörkrummet.
Dessutom var jag aldrig nånsin förkyld på den tiden när jag jobbade med näsan över avbrytningsbadet jämt och ständigt. Mycket effektivt.
Dofterna kommer åter av surt fix och svaveldoften av sepiatoningen. Those where the days.
http://www.apug.org/forums/forum43/10966-darkroom-portraits.html