Länktips
Forskare har nu lyckats lista ut hur vibrationer, i till exempel blomblad, fångade på video kan översättas till ljud. Det är forskare från MIT, Microsoft och Adobe som lyckats med de kallar för passiv ljudinspelning.
Genom att översätta små, små vibrationer i en filmad chipspåse till ljudvågor kunde forskarna få fram klart hörbart tal, med kameran placerad bakom en ljudisolerad glasruta. För ett bra resultat krävs en kamera som klarar mellan 5.000 och 6.000 bilder i sekunden. I videon visas dock ett exempel med en vanlig DSLR på 60 bilder/sekund, där det hjälpligt går att höra vad som spelats in.
6 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Nåväl, finns säkert många vettiga användningsområden. Kan kanske utvecklas till något riktigt nyttigt.
Det stora problemet här är väl att det inte är bara chipspåsarnas vibrationer som kan fångas upp utan även vibrationer i foliehatten ifall den skulle komma med på bild.
He,he. Uno, hur ska det här gå?
Ryssarna har sedan säkert 20 år tillbaka kunnat analysera samtal i slutna rum genom att ruta en laser mot en fönsterruta och fånga vibrationerna i glaset. Om jag inte missminner mig så var det en av sakerna som upptäcktes när Sverige under sent 80-tal gjorde en sanering av Sveriges ambassaden i Moskva.