Instagram kommer att fasa ut sitt kronologiska flöde och istället införa en algoritm som försöker räkna ut vad som är mest relevant för dig. Instagram blir då mer likt Facebook och det kan bli svårare att nå ut.
Konsekvenserna slår åt båda hållen. När man väl gjort ett populärt inlägg så kan det få ännu mer uppmärksamhet då det kommer att ligga kvar längre högt upp i följarnas flöden.
Instagram uppger att 70 procent av alla inlägg missas med dagens kronologiska flöde. Med den nya algoritmen kommer antagligen populära inlägg synas bättre och andra inlägg få färre visningar och likes. Inga inlägg kommer att döljas helt.
En risk är att flöden på Instagram, Facebook, Twitter med flera kommer att bli mer lika. Förändringarna kommer att genomföras de kommande månaderna.
Det där är det jag avskyr mest med Facebook. Att jag inte själv får välja vad jag ska se i mitt flöde, som om jag vore en förståndshandikappad som inte klarar för mycket information att sortera själv.
Inte en bra förändring enligt mig. Låt mig åtminstone stänga av eller slå på sorteringsfunktionen. Jag brukar scrolla bak tills jag hittar senaste bilden jag såg. Däremot kan jag tänka mig att det är bra för de som följer på tok för många för att kunna se alla bilder.
När Facebook köpte Instagram var det bara en tidsfråga innan detta skulle ske. Gissar att nästa steg blir att införa möjlighet att köpa mer uppmärksamhet, alltså att företag betalar för att vara kvar längre i sina följares flöden. Det där med att 70% av inläggen missas idag tror jag inte ett dugg på.
Egentligen bryr jag mig inte, för jag drog mig ur både Facebook och Instagram för några månader sedan.
Hej
För mig har det blivit kass då jag får mycket färre följare eller ingen ökning alls. trist då man vill nå ut till så många som möjligt så klart.... fortsätter det så lägger jag ner.
Hej! Vi ser att du kör med AdBlock. Vi förstår att man kan ogilla annonser men det är en viktig
inkomstkälla för att driva denna sajt och täcka de kostnader vi har. Om du inte vill slå av
Adblock för just Fotosidan så stöd oss gärna genom att till exempel köpa
ett Plus-medlemskap.
12 Kommentarer
Logga in för att kommentera
+1 på det (extra mkt protest mot FB så jag använder Google+ begrepp) :)
Det var min anledning till att lägga ner Facebook. Kommer Instagram köra på samma sätt lär det kontot ryka också.
"Jag brukar scrolla bak tills jag hittar senaste bilden jag såg. "
Exakt. Så tror jag merparten gör.
Egentligen bryr jag mig inte, för jag drog mig ur både Facebook och Instagram för några månader sedan.
Så blev det förstås någon som använde det här som ursäkt för att gnälla på Apple, som så vitt jag vet inte är inblandade över huvud taget :)
För mig har det blivit kass då jag får mycket färre följare eller ingen ökning alls. trist då man vill nå ut till så många som möjligt så klart.... fortsätter det så lägger jag ner.