Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.
Plusmedlemskap kostar 379 kr per år
7 Kommentarer
Fattar inte hur man kan nöja sig med undermålig FF, som i själva verket är småbild, när det finns härligt sköna underbara Mamiya - typ 645. ;-)
För att man plåtar sport och reportage i svagt ljus och dåligt väder?
För att det kostar 1/10 och väger 1/3?
;-)
För att jag hade en mamiya 645afd innan och min 1ds mark 3 är bättre på allt inklusive bildkvalitet.
För att man kanske föredrar kameror vars ergonomi inte är byggd enligt kravspec från spanska inkvisitionen ... :-)
Skämt å sido, mellanformatstillverkarna har länge levt under stor press och det känns logiskt att man nu allt mer försöker samarbeta istället för att dela upp en redan mycket liten marknad på väldigt många aktörer.
Nu har vi Leaf-Mamiya (med Phase One som motor bakom), Hasselblad och Pentax. Plus Leica som lagt sig någonstans på vägen mellan mellanformat och småbild.
En, nog så bra anledning Magnus! Och sann dessutom :o)
Men när Du nu har objektiven - längtar Du då aldrig efter ett högpresterande bakstycke - om det bara inte vore för det gigantiska priset?