Merläsning
Test: Peak Design Roller Pro Carry-On - hård väska i mjuk design
Fotosidan testar
Plus
Peak Design Roller Pro carry-on är en praktisk och rymlig rullväska som riktar sig till den resande kreatören som har klipp i steget och är rädd om sin utrustning. Trots lätta material och smart design är denna snygga väska ingen lättviktare – men premiumkänsla, smarta lösningar och livstidsgaranti väger tungt.
Läs mer...
3























19 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Det finns alltfler som nu arbetar professionellt med AI-verktyg som alternativ till fotoframställda bilder och på toppen av det är nu verktyg som Chat GPT och Gemini i händern på allt fler "icke proffs" som kanske tar saken i egna händer. Ja man behöver ju inte ens använda händerna för dialogen med dessa system kan man ju numera sköta genom att prata i mikrofon.
Ett abonnemang på OpenAI Chat GPT 4.1 kostar idag 230 spänn och för det får man tillgång till allt man behöver och de i princip kan erbjuda - utan extra kostnader.
Jag undrar verkligen om inte dessa rekommenderade priser helt kommer prisa ut professionella fotografer från en massa delmarknader på väldigt kort tid och jag undrar även var marknadens nya verkliga "jämviktspriser" kommer hamna och hur fort denna anpassning kommer att ske.
Köparna kommer nog rätt snabbt upptäcka att de har en massa nya alternativ och möjligheter som man inte haft tidigare och med det följer ett helt nytt förhandlingsläge som yrkesfotograferna helt enkelt inte kommer kunna bortse från.
Ytterst undrar jag om dessa prislistor idag överhuvudtaget är relevanta längre. Marknadspriser för bilder sätts nog inte längre i prislistor med statiska "rekommenderade priser" utan dynamiskt på en alltmer föränderlig och dynamisk marknad. De som inte anpassar sig till den dynamiken kommer nog få svårt att få några jobb överhuvudtaget. Det kommer heller inte alls bara handla om priserna utan om ledtider. Så obevekligt kommer dessutom effektivitetskraven att skruvas upp. Ingen kommer heller vilja betala för en onödigt ineffektiv efterbehandling på en alltmer konkurrensutsatt marknad för bilder.
https://www.sfoto.se/kronika/varldens-basta-samsta-bild/
Det är ju dessutom först nu som tillämpningarna verkligen börjar komma och man verkligen kan se vart det är på väg.. Bara den senaste generationen av resonerande modeller som OpenAI och Google Gemini m.fl. just lanserat gör ju också att man kan styra dessa system på ett helt annat sätt än i början.
Historien är redan full av exampel på yrkesgrupper som aldrig kunnat se att ny teknik skulle kunna ersätta just deras jobb och verksamheter. Idag produceras massor av musik redan med AI och detsamma gäller ju inte minst texter.
När man började rationalisera på DN/Expressen 1978 och första halvan av 80-talet med hjälp av datorerna, så var några av de första som man ville göra sig av med sättarna (de s.k. grafikerna) samt korrekturläsarna . Dessa pekade med rätta på att tidningarna skulle komma att se för jävliga ut fulla med avstavnings- och stavfel - och det gjorde de! Grejen var bara att det ju var ägarna som fick rätt. De räknade kallt med att läsarna skulle komma att vänja sig med det nya normala - och det gjorde de. Dessutom var det ju så att både ordbehandlingsprogrammen och senare layout-programmen ju blev allt bättre på att kolla både avstavningar och stavfel.
Det samma hände med tidningsbilderna - inte minst sedan det blev allt vanligare med färgbilder och de svartvita fasades ut. Sedan är det ju även fortsatt så att en stor del av digitala fotografers uppgifter redan i stor utsträckning ersatts av exv. DAM-system som redan för länge sedan automatiserat bort en del av fotografiskt efterarbete. Det såg jag själv ske i det svensk/norska DAM-systemet Fotoware redan för mer än 10 år sedan, långt innan dagens generativa AI knappt var påtänkt.
https://www.fotosidan.se/blogs/stenisfotoblogg/index.htm?tag=DN+-+Datorisering+och+stenh%C3%A5rd+facklig+kamp+fr%C3%A5n+70-talet+till+nu
ChatGPT svarade:
Branschen uppskattar att en väldigt hög andel bilder som skapas idag är AI-genererade – ofta fler än hälften – beroende på vilken plattform eller kanal man tittar på:
📱 Sociala medier
En rapport från Capgemini (7 månader gammal) nådde slutsatsen att 71 % av bilder som delas på sociala medier globalt är AI-genererade (i Europa cirka 68 %)
📸 Bildbanker och stock-plattformar
På Adobe Stock handlar det om närapå 50 % av uppladdningarna som är AI-bilder – över 300 miljoner AI-genererade bilder jämfört med ett liknande antal fotografier .
🌐 Globalt flöde av genererade bilder
Wikipedia rapporterar att fram till augusti 2023 har över 15 miljarder bilder skapats med text-till-bild‑algoritmer, där 80 % genererats med Stable Diffusion‑teknik
Det innebär i snitt 34 miljoner nya AI-bilder per dag
🌍 Sammanfattning
Sociala medier: cirka 70 – 75 % AI‑genererade
Stock‑bildplattformar: upp mot 50 %
Globalt antal skapade bilder: majoriteten (>50 %) genereras av AI‑system
Slutsats
Branschen ser att minst hälften – och i många sammanhang upp till 70 – 80 % – av alla nya bilder som produceras idag är AI-genererade. Speciellt på sociala medier och bland online‑uppladdade bilder står AI för en dominerande andel.
Min egen slutsats:
Det fanns ju även en del som i början på 90-talet såg även Internet som en "fluga" och nyhetens behag som man snart skulle tröttna på. De har man skrattat åt sedan dess. Nu skrattar vi fortfarande ibland åt AI på ungefär samma sätt.
📉 Minskad efterfrågan på vissa typer av fotografering
Reklam, produktfoto och stockfoto drabbas mest.
Företag kan nu snabbt skapa kampanjbilder, miljöer, produkter och konceptbilder med AI utan att anlita fotografer, modeller, stylister eller hyra studio.
Eventfoto, bröllop, porträtt och dokumentärfoto är än så länge mycket mindre påverkade, eftersom kunder här ofta vill ha autentiska, personliga bilder.
💰 Priser pressas
När företag och kunder får tillgång till “gratis” eller extremt billiga AI-alternativ minskar betalningsviljan för traditionellt foto.
Även fotografer som säljer via bildbanker får se sina intäkter minska när AI-bilder översvämmar marknaden.
Min kommentar:
Avviker väl inte särskilt från vad jag skrev i mitt första inlägg.
Läge för ett huvudvärkspiller?
Det här har alltså hänt på något år bara. Hur kommer det se ut om fem eller 10 år - i Sverige. När professionellt bildfoto började krisa på allvar under perioden 2008-2012 då antalet fotografer fördubblades i Sverige enligt Stefan Ohlsson i F-blaskan, så mildrades stöten av att fler kunde erbjuda video och senare drönarfoto.
Kommer vi att få se alltfler fotografer gå in i någon form av hybridverksamhet där man tar både traditionella bilder med kamera OCH "förädlar" dessa så att de passar den användning och de krav som deras kunder har. För en del är kanske det en intressant möjlighet som kan vara väl så kreativ som ren fotografering. Det här skapar ju faktiskt inte bara problem utan öppnar även en massa nya möjligheter för de som är tillräckligt öppna för att se dessa.
https://www.digitalcameraworld.com/tech/artificial-intelligence/i-asked-chatgpt-to-edit-my-photos-using-these-prompts-the-results-were-amazing?utm_term=4100A1C7-45B4-431C-860B-05DA9751F095&lrh=6dab48c404b94590e9f7a97ac32df7236541f041d58e44a9d3d0f4cb4d4145bd&utm_campaign=75AC6D4F-39F0-41CB-A47C-7C5D939AC64B&utm_medium=email&utm_content=E920919B-8C11-4850-AE2F-935D705D2A65&utm_source=SmartBrief
Fullt ut genererade av AI (“från grunden” – så kallad text-to-image eller “prompt only”).
Modifieringar av ett foto-original (“image-to-image”, inpainting, outpainting eller så kallad image editing där ett riktigt foto är förlaga).
Men det går att säga något om de generella trenderna utifrån branschanalys, OpenAI:s egna riktlinjer och rapporter från aktörer som Adobe Firefly, Midjourney, Google Imagen och andra.
Generella uppskattningar och trender (2024–2025)
Största andelen är text-to-image:
Majoriteten av AI-bilder som skapas via publika verktyg (som ChatGPT, DALL·E, Midjourney etc) är helt AI-genererade – alltså att man bara skriver in en prompt, och bilden skapas “från grunden” utan något uppladdat foto.
Uppskattningar bland branschfolk (Adobe, AI Now Institute, Stock Photo-experter) är att 70–90% av alla AI-bilder som skapas i publika tjänster är av denna typ.
En mindre men växande andel är image-to-image/foto-baserat:
Resten (ca 10–30%) bygger på uppladdade foton – alltså där användaren laddar upp en bild (ofta ett porträtt, produktfoto, bakgrund etc), och ber AI:n att ändra, förbättra eller manipulera den.
Det kan vara så enkelt som att ta bort en bakgrund, göra en person yngre/äldre, eller mycket avancerade “remixer”.
I professionella kretsar (reklam, foto, media):
Här ökar andelen där ett foto ligger till grund för AI-arbetet, eftersom många företag vill “förbättra” eller förändra redan existerande bilder (t ex produktfoto, retusch, miljöbyten).
Men även här pekar rapporter (t ex från Adobe Firefly, Getty och Shutterstock) på att helt AI-genererat fortfarande dominerar bland det totala antalet skapade bilder.
(Denna text är helt genererad av Chat GPT 4.1)
Frågan är väl bara hur de ser någon skillnad. Jag har skannat in många gamla Tri-X och printat och har svårt med det.
Ett problem med photoprocesserna är ju begränsningarna i storlek de oftast ger med traditionella förstoringsapparater. Vill man ha större format så hamnar man nog i print trots allt.
Det är många som kan vittna om mörkrumsmagin när bilderna spricker upp i mörkret - även jag men skillnaderna i resultat för mig är egentligen bara att det kommer ut på olika typer av papper. När de monterats och hängts så kommer de se intill fullständig förväxling lika ut om nu det är det man strävar efter. Det finns printpapper för precis alla smaker idag. Det är bara en fråga om kunnig efterbehandling i någon konverterare som sätter de begränsningarna digitalt.
Hur många av er som skriver långa uppsatser om hur det fungerar på "marknaden" befinner sig verkligen där och gör större kommersiella uppdrag? Visserligen har vi sett en dipp nu när det gäller efterfrågan på fotografer men mot större uppdragsgivare är det inga problem att ta dessa priser – eller högre. Men det kräver förstås att man levererar en (teknisk och kreativ) kvalitet som matchar det som uppdragsgivaren verkligen efterfrågar.
När det gäller AI så är det såklart en ny spelare. Men i fletalet projekt jag arbetat så har det visat sig att det i man-timmar blir dyrare att sitta och prompta fram och sedan lägga retuschtid för att få precis rätt material – istället för att fotografera det precis enligt spec från början. Absolut att AI snabbt blir bättre och bättre, men än är den kommersiella fotografin inte död.
Den stora mängd AI-bilder som nu skapas med promptning eller fotografiska förlagor är bilder som ändå aldrig skulle utgjort något underlag för den fotografiska marknaden. De lever och frodas parallellt men sätter ändå ribban för vad folk är beredda att betala även för fotografiskt arbete. Det behöver man inte läst ens grundkursen i nationalekonomi för att begripa. Så, fotografer i allmänhet behöver nog ställa in sig på att vi kommer att få klart lägre jävmiktspriser framöver för fotografiskt arbete på marknaden.
Det är sant att jag lyckligtvis inte själv är yrkesfotograf men jag har länge jobbat med IT-processrationalisering som innefattat även att effektivisera digitala fotoarbetsflöden i DAM-system och vet vad som idag är möjligt att åstadkomma med automatik både vad gäller bildbehandling och metadatahantering i moderna DAM och bildbehandlingssystem. Bara de senaste året har inneburit rent dramatiska framsteg som helt ändrat förutsättningarna för fotograferna. Tyvärr är det väl även så att det funnits en utbredd konservatism bland yrkesfotograferna som ofta hindrat dem att utnyttja denna utveckling till sin fördel i större utsträckning - men det kanske kommer.
Vad beträffar de långa uppsatserna så är det ju synd att du koncentrerar dej på hur många ord som skrivs istället för att försöka förstå vad de vill säga dig.
Några av dessa långa skrivningar står ju inte jag för utan OpenAI i detta fall. Det är väl högst rimligt att gå till en sådan källa om man vill kolla hur stor andel av hela bildutbudet som faktiskt genereras av AI idag. Att det behövs visar väl ett av inläggen här från Jogan Otterdahl. Däremot tror jag som Mattias Lundblad att en stor del av AI-marknaden ändå aldrig kommer kunna täckas av fotograferna men det hindrar inte att AI-applikationer av olika slag rätt använda kan förbättra villkoren för fotograferna och göra dem långt mer produktiva än många faktiskt är idag.
Problemet vid stämningar i Patent-och marknadsdomstolen är att domstolen vill ha källor på att prisguiden verkligen är praxis. Om det då finns en källa som man kan slänga upp ökar det chansen att få rätt.
"Den åberopade kopian på överenskommelse mellan Göteborgs-Posten och Göteborgs Journalistklubb visar enligt tingsrätten inte att BLF:s prislistor följs av aktörer i branschen i sådan grad
att de kan anses utgöra branschpraxis eller liknande. Detsamma gäller SFF:s prislistor."
Staffan Teste ändrade efter dessa fall stämningsansökan:
"Däremot har hon kompletterat prislistorna med ett intyg. Det har skrivits av PS, som är prisansvarig och vice ordförande i BLF. Sådana utlåtanden från sakkunniga är tillåtna som bevisning enligt artikel 9 i småmålsförordningen. Av intyget i förening med prislistorna framgår det enligt tingsrättens mening att BLF:s prislistor utgör branschpraxis och att den begärda ersättningen enligt 54 § första stycken URL ligger inom ramen för vad som utgör skälig ersättning enligt praxis, både när det gäller filmen och bilden."
I Patent- och marknadsöverdomstolen dök BLF:s prislista upp igen i PMT 13244-21.
"Då det i viss mån inte närmare redogjorts för hur beloppen
har beräknats och det inte heller framkommit att den prisguide som P.S. hänvisat till faktiskt även tillämpas inom branschen måste dock
de nu nämnda uppgifterna bedömas med viss försiktighet."
En prisguide i all ära, men den måste ha någonting man kan backa upp den med för en domstol. Exempelvis en enkät.
Den valda sidan kan inte hittas.