NyheterOm du har pengar över i den rådande lågkonjunkturen kan du ta chansen att komma över Irving Penns berömda porträtt av Ingmar Bergman från 1964.
Utgångspriset beräknas till omkring 200 000 - 300 000 kronor när den klubbas ut på Bukowskis den 28 september. Med i auktionen finns även Jon Brysons bild av Ingmar Bergman och hajen tagen i Hollywood 1975. Den har en dedikation på baksidan och har det mer nätta utgångspriset på mellan 8 000 - 10 000 kronor.
Bland dyrgriparna finns också Edward Munchs litografi av August Strindberg, Charles & Rays Eames "Lounge Chair", schackpjäserna som Döden spelade med mot Max von Sydow i det "sjunde inseglet" och ett par ryamattor i 50 000 kronors klassen bland mycket annat.
Hej! Vi ser att du kör med AdBlock. Vi förstår att man kan ogilla annonser men det är en viktig
inkomstkälla för att driva denna sajt och täcka de kostnader vi har. Om du inte vill slå av
Adblock för just Fotosidan så stöd oss gärna genom att till exempel köpa
ett Plus-medlemskap.
Bli först att kommentera
Logga in för att kommentera