ANNONS. Som Plus-medlem kan du styra hur mycket du vill se dessa annonser
Annons
Artiklar>Pilfered Magazine backar efter hård kritik
Pilfered Magazine backar efter hård kritik
NyheterNättidningen Pilfered Magazine har gjort sig känt över hela världen som ett magasin som agerar copyrighttjuvar - men nu verkar det som skaparna bakom tidningen tar sig en tankeställare.
Sedan det blev känt att Pilfered Magazine har agerat copyrighttjuvar och publicerat "stulna" fotografier utan vare sig tillåtelse eller bildbyline till upphovsmannen, har det kommit in hård kritik och hot om stämningar från fotografer över hela världen.
Nättidningen har nu helt har backat och tagit bort alla tidigare publicerade bilder från hemsidan. Nu uppmanar man istället läsarna att skicka in material som har tillåtelse att publiceras från upphovsmannen.
Pilfered skriver att dom vill arbeta med ett helt nytt koncept och "bygga en plattform baserat på copyrightskyddat material".
Lite synd tycker jag, det hade kunnat bli en heders sak att få hamna i tidningen. Sen är det kul att se bilderna helt okontextualiserade och få fundera och gissa vem som kan ha gjort vad.
Hej! Vi ser att du kör med AdBlock. Vi förstår att man kan ogilla annonser men det är en viktig
inkomstkälla för att driva denna sajt och täcka de kostnader vi har. Om du inte vill slå av
Adblock för just Fotosidan så stöd oss gärna genom att till exempel köpa
ett Plus-medlemskap.
4 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Vad säger man om den framförhållningen? ;) :)
Jag gillade verkligen iden med pilfered magazine.