Få ut mer av Fotosidan som inloggad
Fotosidan är gratis! Som inloggad får du smarta funktioner. Du kan ladda upp 10 bilder och få kritik på dem. Du får vårt nyhetsbrev. Du kan skapa köp&sälj annonser mm
Fotosidan är gratis! Som inloggad får du smarta funktioner. Du kan ladda upp 10 bilder och få kritik på dem. Du får vårt nyhetsbrev. Du kan skapa köp&sälj annonser mm
14 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Så det finns ingen anledning att handla med bilder...? Och hur påverkar det oss andra om fotografiska bilder faktiskt betraktas som konst menar du? Får man inte anse att fotografi kan vara konst, varför i så fall?
Sett som en ren investering så kanske det är riktigt lönsamt med den här typen av fotografi. Och då är det ju inte vettlöst.
utan att kunna påverka! :)
Men om flera vill ha en viss unik grej, då blir det så här!
Det gäller alla prylar på marknaden!
Bilar, lägenheter, konst osv, osv, osv! Ofta en investering!
De e ofta annat än att "investera" i en ny digitalkamera! ;)
/B
Med tanke på att Cindy Scherman omnämns i nästan varenda diskussion om nutida konst och fotografi tycker jag inte priset är häpnadsväckande (om än sjukt dyrt för en normalinkomsttagare, som kanske inte heller tar konstens kapitalistiska system på allt för stort allvar).
Cindy Scherman är vad jag förstår många gånger mer känd internationellt än till exempel den svenska konstikonen som Anders Zorn eller nutida Karin Mamma Andersson.
Är det fotografiets natur av att vara en print kopia eller print som retar?
/Lars
Skönt nog är det inte de brusfria och allmänt sett välkomponerade bilderna som generar högst auktionspriser inom konstvärlden. Man går på andra kvaliteter, vilket känns sunt.
Jag tycker Cindy Sherman är grym. En av få fotografer där jag kan uppskatta enskilda verk utanför sin kontext.
Däremot är värderingen av hennes bilder sanslös, liksom konstvärlden i allmänhet. En av hennes bilder gick väl för runt 30 mille häromåret.
Det snackas iofs om att konstbubblan är på väg att spricka igen. Låt oss hoppas. Då kan man göra klipp!
Smaksak, jag står för det jag skrev :)
Liknelsen med en 14-åring på instagram är rätt spot on känner jag.
Elvir din kommentar säger mera om dina kunskaper om Cindy Sherman än om bilden. Passa på att bekanta dig med en av det sena 1900talets viktigaste konstnärer, nu när det vissa en helt fantastisk utställning på MM Sett den två gånger och kommer att se den flera gånger.
Appleaktier innehåller ett fysiskt värde, alla kontor och fastigheter, lager med produkter,mark, alla pattent osv osv. Går inte alls att jämföra med ett symboliskt och abstrakt värde som konst är.
Beror ju lite på hur man ser det. Det ger inte tillgång till detta fysiska, rent fysiskt. Skulle jag äga Appleaktier skulle värdet vara högst abstrakt, och ökar de eller minskar i värde beror det visserligen också på detta fysiska, men det finns en inte så liten del som beror på överenskommelse.