Annons
X. Oanvända vyer > Nyheter > Slöjor - muslimska tjejer i fokus

Slöjor - muslimska tjejer i fokus

Fotograf Elin Berge har under ett par år rest runt i Sverige och dokumenterat unga muslimska kvinnor. Nyfiket har hon närmat sig dem för att höra om deras tankar om att bära slöja och att få fotografera dem. I utställningen Slöjor får 28 unga kvinnor ta plats och berätta sina tankar kring slöjan.

Elin Berge vill förmedla en mer nyanserad bild av den muslimska huvudduken som har fått en sådan laddning i den västerländska kulturen. Alla kvinnor hon har mött och fotograferat för utställningen bär slöja. De säger alla att de valt det själva.


Publicerad 2006-08-03.

Bli först att kommentera

Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Merläsning

ANNONS
Götaplatsens Foto