Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 379 kr per år

Annons
Artiklar > FS-medlem släpper passionerad gatufotobok

FS-medlem släpper passionerad gatufotobok

Visa bildspel

Den pensionerade DN-journalisten Lasse Swärd delar samma passion som många andra medlemmar på Fotosidan: Kärleken till gatufoto. Nu har denna romans resulterat i tillkomsten av en ny fotobok.

Trots en hel yrkeskarriär med pennan i hand, främst som journalist på Svenska Dagbladet och Dagens Nyheter, har Fotosidan-medlemmen Lasse Swärd haft ett starkt fotointresse sedan unga år.

Roleiflexen är Lasse kär, men bildrna i boken är diigtalt fångade. Foto: Privat

För två år sedan ställde han ut bilder på Galleri Gamla stan i Stockholm. Nu kommer han med boken ”Som jag ser det” där han ger sin tolkning av genren gatufotografi, eller som det också ofta kallas: street photography. 

– Gatufoto fascinerar mig, men genren är inte helt lätt att identifiera, säger Lasse Swärd.

Man brukar säga att gatufoto ska speglar livet i offentliga miljöer. En del menar att det måste vara med människor på bild, andra att det räcker med spår av liv. Bilderna ska fånga spontana ögonblick och inte vara arrangerade.

– Helst säga något om den tid vi lever. För mig är gatufoto att se det avvikande i det vardagliga, det som sticker ut, som roar och berör. I sin bästa form är gatufoto något som väcker frågor och funderingar, som får fart på betraktarens tankar och känslor, säger Lasse.

Samtidigt ställer han sig frågan om det verkligen finns plats för det traditionella gatufotot i dag?

– Har inte trenden redan drunknat i flodvågen av bilder på nätet? Alla har en mobiltelefon och bilderna blir offentliga på några sekunder. Vad hjälper volym om bilderna mest är platta avbildningar?

En av bilderna i Lasses bok ”Som jag ser det”, fångad i Stockholms tunnelbana. Foto: Lasse Swärd

Bilderna i både tagna i hemstaden Stockholm och runt om i världen. De genomgående återgivna i gråskala.

– Givetvis fungerar gatufoto lika bra i färg, men jag föredrar svartvitt. För känslan, säger Lasse som inte vill teoretisera för mycket kring sina bilder. För att illustrera sin hållning citerar han den legendariska gatufotografen Saul Leiter: ”Jag ser något, jag tar en bild. Krångligare än så behöver det inte vara.”

Boken ”Som jag ser det” är utgiven på bokförlaget Freja. I samband med släppet av boken visdes Lasses bilder på Galleri Kaktus i Stockholm.

Visa detta inlägg på Instagram

Ett inlägg delat av Galleri Kaktus (@gallerikaktus)



Av Magnus Fröderberg
Publicerad 2026-04-07.

Bli först att kommentera


Merläsning

ANNONS
Götaplatsens Foto