Merläsning
Carolyn Drake och Roger Ballen bland namnen på Copenhagen Photo Festival
Festival
Copenhagen Photo Festival presenterar ett rejält utställningsprogram för 2026 med flera internationella och nordiska fotografer. Festivalen arrangeras den 11–17 juni på Det Kongelige Teaters Gamle Scene i Köpenhamn och omfattar utställningar, samtal, workshops och andra publika aktiviteter.
Läs mer...
1























4 Kommentarer
Linhof har redan om man vill använda 4x5” med digitalt bakstycke. Dock blir det begränsningar då sensorn är väldigt liten i förhållande till 4x5”. Då är det bättre att välja en Linhof M679 om man vill använda FF.
https://linhof.com/en/digital-with-4x5-cameras/
https://linhof.com/en/linhof-m-679cs/
Tanken är kanske att man ska gå hela vägen och plåta på bladfilm? Till och med att gå så långt att man kopierar på finaste fiberpapper sen.
Jag har fotograferat med en Horseman Lx 4*5" blad film. Skall man fotografera konst och kontaktkopiera behöver man en så stor kamera som möjligt. Så jag förstår 4*10" storleken men då blir det special film. Jag tror många konstnärer använder 8x10" vilket är ett standar format