Få ut mer av Fotosidan som inloggad
Fotosidan är gratis! Som inloggad får du smarta funktioner. Du kan ladda upp 10 bilder och få kritik på dem. Du får vårt nyhetsbrev. Du kan skapa köp&sälj annonser mm
Merläsning
Test: DJI Avata 360 – de allseende ögonen
Fotosidan testar
Plus
360-filmning har omdefinierat video på så sätt att allt filmas och du kan välja bildkomposition i efterhand. Det skapar förstås många nya möjligheter. Men för någon som kommer från ”traditionell” film kan det kännas något förvirrande. DJI Avata är en rolig drönare för dig som vill experimentera.
Läs mer...






















8 Kommentarer
Ny förpackning alltså! ;)
Med litet nytt inre också såklart, så alla blir nöjda! :)
/B
Jo. Vissa märken vill ha många modeller i sitt utbud och täta modelluppdateringar för att ha något till varje kund. Då kan det bli små skillnader och små uppdateringar.
Exempelvis bygger X-A1 på X-M1 - skillnaden består i färgfiltret framför sensorn. Och mellan X-A1 och X-A2 skiljer främst skärmens vinkling och extra autofokuslägen.
Men det kvittar hur stort minneskort du har när max antal bilder är 1999.
I råformat blir det max 1285. Är det så här med alla Fujifilms kameror?
Så har vi t.ex Sony NEX- 3 som max tar 5138 bilder.
Råformat max 2113 bilder. Den kameran mäter efter utrymmet
32GB i båda
Om jag ska vara petig så är inte Fujifilm X-A2 någon dslr eftersom den inte har någon spegel. Jag antar att systemkamera är begreppet du avser ;)
Jag har klarat mig med min Sony NEX-3, lanserades 2010. Gör jag ett sämre val att köpa X-A2 ?
Vad menar Fujifilm med premiumkvalitet? Olika tillverkare använder egna begrepp så det blir tvetydigt.