Merläsning
Carolyn Drake och Roger Ballen bland namnen på Copenhagen Photo Festival
Festival
Copenhagen Photo Festival presenterar ett rejält utställningsprogram för 2026 med flera internationella och nordiska fotografer. Festivalen arrangeras den 11–17 juni på Det Kongelige Teaters Gamle Scene i Köpenhamn och omfattar utställningar, samtal, workshops och andra publika aktiviteter.
Läs mer...
1

























8 Kommentarer
Jag tror att Fuji har slutat att tillverka 100-filmen (tyvärr). Det enda 100-filmen som tillverkas nu tycks vara One Instants "pack film". Men den är handtillverkad och rejält dyr. https://the.supersense.com/collections/packfilm/products/one-instant
Helt riktigt, FP-100 filmen slutade tillverkas för några år sedan och det finns endast utgången film på eBay för hiskeliga summor eller hantverksfilm att tillgå.
Tycker att detta var ett riktigt uppfriskande tillskott.
Jag gillar också Escura-bakstycket, men det ser ut som filmplanet sitter någon centimeter bakom filmplanet i ett vanligt hasselbladbakstycke. Eller?
Blir väl i så fall som att använda en mellanring med förbättrad närgräns, samtidigt som fotografering på lite längre avständ är omöjligt. Jag ser inte att detta framgår av Escuras promotion, förutom att produktnamnet "portrait" antyder användningsområdet. Men någonstans borde det väl framgå (om min teori nu stämmer).
Jag har samma fundering, den borde fungera typ från 3m och neråt, men för porträtt och stilleben etc så skulle det funka fint.
Tycker SQ borde passat formatet på Hasselblad bättre.
https://10art.cc/10design/855/
Tackar! :)