Prylnytt
Halvformatskameror till hör inte vanligheterna. Fördelen är att man kan få 72 exponeringar på en 36-rulle. Nya Kodak Ektar H35N är en billig kompaktkamera för halvformat.
Med halvformat menas halva småbilsformatet – det vill säga 24 x 18 mm i stället för 36 x 24 mm. Det mindre formatet gör att man kan ta dubbelt så många exponeringar per filmrulle.
Kodak Ektar H35N har ett 22 millimeters fixfokus-objektiv med glaslins och antireflexbehandling. Ett inbyggt stjärnfilter kan ge fyra strålar från ljuskällor. Inbyggd blixt, stativfäste och uttag för trådutlösare är andra nyttiga funktioner.
Kameran säljs i sex olika färger från och med oktober 2023. Det rekommenderade priset är 949 kronor.

8 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Du kan välja vad som helst så länge det är 1/100 slutare och f/8 :-)
Men halvformatet tilltalar säkert mobiltelefonfotografer eftersom man får stående bilder om man håller kameran bekvämt.
Vad har objektivet för ljusstyrka?
(Ja, jag är lite gnällig. :-))
En snabb googling säger f/8. Förmodar att slutaren är fast vid 1/100 som på föregångaren. I princip en Holga i 35mm format med lite Kodakcharm. Tycker det är kul att lite udda saker som dessa finns på marknaden -- fotande behöver inte vara så seriöst/allvarligt.
Holga kan man variera avståndet, inte fixfocus. Dessutom om man är lite händig, lätt att sätta in en andra bländare i det verkningslösa extra bländarläge som finns. Och den har en filteradapter, som kan användas att sätta gul, orange och rödfilter i, för att variera exponeringen ytterligare. Går säkert fixa till även men denna, men lite bökigare kanske. Holga kan du dessutom köpa för under halva priset ny t.ex på kaffebrus, mot denna.