Merläsning
Test: Peak Design Roller Pro Carry-On - hård väska i mjuk design
Fotosidan testar
Plus
Peak Design Roller Pro carry-on är en praktisk och rymlig rullväska som riktar sig till den resande kreatören som har klipp i steget och är rädd om sin utrustning. Trots lätta material och smart design är denna snygga väska ingen lättviktare – men premiumkänsla, smarta lösningar och livstidsgaranti väger tungt.
Läs mer...
3



























8 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Enligt test verkar inte skärpan vara absolut toppklass.
Pris, vikt och storlek är dock suveränt.
För oss insektsfotografer är kanske Sigmas gamla "spegelreflexobjektiv" (150mm+180mm APO Makro) fortfarande det som ger bäst kvalitet. Riktiga "tungviktare".
Kan fås till samma pris som detta Laowa, fast då förstås begagnat.
Här är testet som jag hänvisat till:
https://www.youtube.com/watch?v=PC2vkL9_YUc
Jag har båda Sigma-objektiven som jag berättade om. Visst är de rejält tunga, men när man får till skärpan, blir det bättre makrobilder än jag fått med andra objektiv. APO kan kanske spela roll för det.
Jag kör dem på en A-mountkamera (Sony A99-2), men jag tror adaptern till spegellöst klarar även skruvdrivna AF. Om de finns med AF-motor vet jag inte. Jag har sett 150 mm, till både Nikon och Canon, till bra pris. Mitt 500mm köpte jag från finskt begagnatföretag med 6 månaders garanti för runt 5.000:-. Det såg nytt ut när det kom, och fungerar perfekt.
När jag fotar makro så har jag manuell fokus, men, initialt, trycker jag på AF, för att snabbt komma nästan rätt.
Laowas MF 100mm 2:1 har jag sneglat på länge. Minns jag rätt är det också APO, och kritiken jag läst har berömt skärpan.
Har du några synpunkter om det objekrtivet som du kan förmedla Jonas?
En möjlig nackdel är att objektivet i princip kräver ett UV-filter för att inte få in damm/smuts, eftersom frontlinsen rör sig inåt vid fokusering. Vid fokus på oändligt är den flera centimeter in i objektivhuset, så man kan i princip släppa ner en pingisboll i objektivet... Inget som stör mig, jag använder det inkluderade UV-filtret. Motljusskyddet och locken är alla av ganska billig plast, där har de inte spenderat många kronor. I övrigt är det suveränt
Då blir det nog ett sådant objektiv för mig till nästa säsong.
Skärpa, och i viss mån fin bokeh, är det viktigaste för mig när jag fotograferar makro.
Jag kollade på Cyberphoto och där visade det sig att jag mindes rätt.
Ditt objektiv marknadsförs som APO.
https://www.cyberphoto.se/objektiv/macro/laowa-100mm-f-2-8-ultra-macro-apo-2-1-for-sony-(fullformat)
Sigma-objektiven som jag berättat om har väldigt fint rykte bland kunniga.
På i princip varje fotomässa jag varit på under senare år, har jag försökt övertyga Sigmas representant där att de ska göra liknande objektiv till spegellösa kameror. Han har dock sagt att marknaden anses för liten, och att jag får i så fall "hoppas på kineserna".